Zagranica, 05 wrzesnia 2019, 08:59, 1613/161458
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Rumunię, Holandię Maroko, Francję...

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Przegląd wydarzeń minionego weekendu w świecie biegów długich rozpoczynamy od wizyty w Holandii. To tutaj na południu kraju, w Tilburgu, niewielkim miasteczku w prowincji Brabancja Północna padły rezultaty, które na trwałe zapiszą się w kronikach sportu europejskiego, jak i światowego.

W ramach imprezy Tilburg Ten Miles jednym z wydarzeń głównych był bieg na dystansie 10 kilometrów. W rywalizacji pań na tym dystansie pochodząca z Kenii, a reprezentująca Izrael Lonah Chemtai Salpeter ustanowiła nowy rekord Europy z czasem 30:05, bijąc tym samym o 16 sekund poprzednie rekordowe osiągnięcie Pauli Radcliff, uzyskane przed 16 laty.

Naturalizowana Kenijka jest również mistrzynią Europy na dystansie 10.000 metrów z zeszłego roku z Berlina. Co warte podkreślenia jej wynik jest drugim rezultatem na listach all-time dystansu 10 kilometrów, gdzie lepszy jest tylko rekord świata 29:43 należący do Joyciline Jepkosgei. W drodze po wygraną w Tilburgu Salpeter prowadziła niemal od samego startu aż do mety.

Jestem niezwykle dumna i szczęśliwa z racji osiągniętego przeze mnie wyniku. Jednak moja forma nie jest dla mnie zaskoczeniem, jako że wykonuję obecnie bardzo mocny trening z myślą o maratonie podczas mistrzostw świata w Doha.- mówiła dziennikarzom na konferencji prasowej reprezentantka Izraela - "Wiatr w okolicach półmetka i brak pacemakerów powstrzymał mnie przed jeszcze nieco lepszym rezultatem i próbą złamania 30 minut - dodała Salpeter.

Na kolejnych miejscach na podium w Tilburgu zameldowały się: Selamawit Dagnachew z czasem 31:20 i aktualna mistrzyni świata w maratonie, biegająca w barwach Bahrajnu Rose Chelimo z wynikiem 32:37. Ciekawe rezultaty padły również w biegu głównym Tilburgu, gdzie na dystansie 10 mil Holender Khalid Choukoud poprawił rekord kraju z czasem 46:18. Ten specjalizujący się w maratonie biegacz uległ jedynie Enyewowi Mekonnenowi z Etiopii, oraz Ugandyjczykowi Abelowi Chebetowi (46:14), który wygrał całą imprezę z wynikiem 46:13

Przenosimy się do Francji, gdzie kapitalne wyniki padły podczas półmaratonu w Lille. 21-letni Kenijczyk Kandie Kibiwott wprawił w osłupienie zarówno kibiców zagromadzonych przy trasie, jak i organizatorów i mimo konkurencji w postaci koalicji bardzo mocnych rywali w swoim debiucie półmaratońskim wygrał z kapitalnym czasem 59:31, biegnąc ostatni kilometr w czasie 2 minuty i 40 sekund! "Kandie Kibiwott to wielki talent światowego formatu.

Już w zeszłym roku zaobserwowaliśmy go podczas biegu na 10 kilometrów w Casablance, gdzie w debiucie pobiegł on 27:56. Zdecydowaliśmy się go zaprosić do elity naszego biegu i był to strzał w dziesiątkę." - komentował kapitalny występ Kenijczyka dyrektor biegu Jean-Pierre Watelle. Barierę 60 minut złamał również drugi na mecie Abraham Cheroben, który uzyskał czas 59:42 - biegacz reprezentujący Bahrajn nie odpuszczał Kibiwotta na krok aż do ostatniego kilometra, gdzie lepszą prędkością i większym zapasem sił wykazał się jego młodszy rywal.

Aż 6 pierwszych biegaczy na mecie pobiegło szybciej niż 61 minut, w tym pierwsza dwójka złamała barierę godziny. 14 biegaczy uzyskało wynik lepszy niż 62 minuty. Najlepszy z Francuzów - Benjamin Choquert z rezultatem 1:04:30 zajął 18-te miejsce. W rozegranym równolegle biegu pań triumfowała Diana Chemtai z Kenii z wynikiem 1:09:45, przed Etiopką Assefą Meskerem (1:09:56). Tegoroczna edycja półmaratonu w Lille okazała się jedną z najlepszych w historii zarówno pod względem jakości osiągniętych wyników, jak i pod kątem orgnizacyjnym.

Podczas imprezy nie zabrakło wybitnych postaci i celebrytów świata biegowego we Francji - dość powiedzieć, że nagrody najlepszym biegaczom wręczał mistrz świata na 800 metrów Pierre Ambroise Bosse.

1.09.2019: IAU 50KM world championships, Brasov (Rumunia)