Czechy, 05 czerwca 2019, 08:51, 1871/146545
Rachik i Fiskovic potwierdzają dominację w EuroHeros 2019

LINK 1: STRONA RUNCZECH.COM
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - CZECHY

8 edycja Mattoni Czeskie Budziejowice Half Marathon, piąty bieg Run Czech w 2019 roku nagrodzony 5 gwiazdkami Euroejskiej Federacji Lekkoatletycznej został zdominowany przez Włocha – Yassine Rachika. Wygrał z nowym europejskim rekordem biegu – 1:03:02, i drugi raz w ciągu ostatnich 14 dni zdominował zawody EuroHeroes.

Najszybszą kobietą była Lilia Fisikovic z Mołdawi, z czasem 1:13:29. 25 letni Yassine Rachnik biegł samotnie od piątego kilometra i utrzymywał tempo na europejski rekord trasy, który ustanowił rok temu Luke Traynor. Yassine poprawił ten wynik aż o 38 sekund (1:03:02). Zwyciężył również 18 maja w Karlowych Varach zatem został nowym liderem całego cyklu EuroHeroes.

Czuje się bardzo dobrze i wierzę, że mogę to kontynuować. Czekam na kolejny bieg EuroHeroes i chce go wygrać – powiedział na mecie Rachik. Drugi finiszował Ukrainiec Roman Romanenko (1:04:25), a tuż za nim był Hiszpan Jaume Leva Beato (1:04:37). Główny faworyt Luke Traynor przybiegł dopiero na 10 pozycji ze stratą ponad 5 minut do zwycięzcy.

Liderka EuroHeroes - Lilia Fisikovici - biegła przez długi czas z Ukrainką Darią Mykhailova i Włoszką Giovanna Episo. W końcówce przyśpieszyła i sięgnęła pewnie po zwycięstwo. Dzięki kolejnemu triumfowi umocniła się na pozycji liderki klasyfikacji EuroHeroes i ma nadzieję na utrzymanie tej pozycji w Ołomuńcu. Druga była Dariya Mykhailova (1:13:56), a trzecia kolejna reprezentantka Ukrainy – Olgą Skrypak (1:14:04)

Jesteśmy bardzo podekcytowani wynikami osiągniętymi przez zawodników. Cały czas będziemy starali się rozwijać ten pomysł – powiedział Vaclaw Skrivanek, dyrektor biegów RunCzech.

Cykl EuroHeroes będzie teraz kontynuowany podczas Mattoni Ołomuniec Half Marathon, który będzie świętował 10 rocznice powstania. Ostatnia odsłona walki o tytuł najlepszego Europejskiego biegacza będzie miała miejsce podczas Mattoni Usti nad Łabą Half Marathon – 21 września 2019.

Łącznie w Mattoni Czeskie Budziejowice Half Marathon wzięło udział 3442 biegaczy. Dodatkowe 2040 uczestników wystartowało w w DM Family, czyli w biegu bez rywalizacji dla całych rodzin.