redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
22 maja 2019, 16:33, 1326/162356Mateusz Pietruliński
Najcięższy triathlon? 5 x IRON MAN - 1130 km do pokonania...

LINK 1: WEŹ UDZIAŁ W ZBIÓRCE
LINK 2: PROFIL NA FB MATEUSZA



      Triatlon przez wielu jest uważany jako kwintesencja sportu. Wymusza na zawodniku różnorodne umiejętności sportowe od pływania poprzez jazdę na rowerze po bieg. Opanowanie wszystkich tych trzech sportów jest zadaniem wieloletnim i stanowi dla wielu zawodników ogromne wyzwanie.

W triatlonach królewskim (tak jak maraton w biegach) jest dystans pełnego Iron Man-a czyli 3,8km pływania 180km na rowerze i dystans maratonu czyli 42 km i 195m. W Polsce mamy tylko kilka zawodów gdzie można wystartować na dystansie pełnego IM, zazwyczaj są to dystanse oznaczane 1/2IM czy 1/4IM (czyli połowa i jedna czwarta pełnego IM)

Podobnie jak maratończycy awansujący do biegów ultra, triathloniści szukają dużo większych wyzwań. Jednym z nich jest ULTRA-Triathlon Rogner Bad Blumau.

W tym roku zawody 4. ULTRA-Triathlon Rogner Bad Blumau, odbędą się w dniach 11–18 lipca w Austrii. Zawodnicy wystartują na 3 dystansach będących wielokrotnością pełnego dystansu Iron Man:

- 5 x IM czyli Quintuple (19 km swim, 900 km bike, 211 km run)
- 3 x IM czyli Triple (11,4 km swim, 540 km bike, 126,6 km run)
- 2 x IM czyli Double (7,6 km swim, 360 km bike, 84,4 km run)

W Polsce mamy ok 14 osób którzy ukończyli dystans Double Iron Man, 5 zawodników którzy ukończyli dystans Triple Iron Man i zero zawodników którzy ukończyli dystans Quintuple Iron Man.

10 lipca wystartuję na dystansie Quintuple Iron Man i czeka mnie 19 km pływania, 900 km jazdy na rowerze i 211 km biegu. Na tym dystansie wystartuje ok 20 najtwardszych zawodników z całego świata i samo ukończenie go stanowi nie lada wyzwanie.

Najpierw pływanie 19km na basenie 25m. Dlaczego na basenie? Dlatego aby łatwiej było kontrolować stan zawodników i interweniować w razie problemów. 760 długości basenu i co najgorsze na jednym brzegu basenu będzie „grzybek” który trzeba będzie za każdym razem uderzyć aby zliczył odległość.

900 km jazdy na rowerze na pętli o długości 2,7 km daje aż 333 okrążenia. Z jednej strony to dobrze bo co parę minut zawodnicy będą przejeżdżać obok swojej „bazy” – namiotów gdzie będzie pracować ich support, dzięki czemu będą mieli łatwy dostęp do jedzenia i picia, z drugiej strony powtarzający się 333 razy krajobraz, te same zakręty i dość krótka pętla uniemożliwiająca dobre rozpędzenie się będą stanowił nie lada wyzwanie dla „głowy” zawodnika.

Na koniec 211 kilometrów biegu również po krótkiej pętli bo liczącej zaledwie 2,94 km - i to kolejne bieganie w kółko, tym razem tylko 72 okrążenia. Tutaj już powtarzający się krajobraz raczej nie będzie przeszkadzał ponieważ skrajne wyczerpanie sprawi, że dużo więcej rzeczy będzie zawodników irytowało.

Limit na całe te wyzwanie jest bardzo duży bo wynosi aż 156 godzin. Jednak myli się ten kto myśli, że zawodnicy będą starować spać 8 h i dalej startować. Niebezpiecznym zjawiskiem jest zakwaszenie organizmu, które powstaje po dużym wysiłku powstające wtedy gdy organizm przechodzi w stan regeneracji, dlatego przerwy będą głównie 15-20 minutowe a czas na spanie to max. 2h

Kluczem do sukcesu podczas takich zawodów nie będzie tylko dobre przygotowanie fizyczne ale również zaplecze logistyczne i praca suportu. Niestety im większe wyzwanie tym większe koszty, zawody do których się przygotowuję wykraczają budżetowo daleko poza sport amatorski i wymuszają zaangażowanie sporych środków finansowych.

Sporty zawodowe kierują się brutalną zasadą im wyższa kwota przeznaczona na realizację/obsługę tym większa szansa na ukończenie zawodów i przede wszystkim wyższy komfort startu zawodnika. Niestety próby pozyskania wsparcia od instytucji państwowych nie przyniosły efektu, dlatego jestem zmuszony spróbować pozyskać środki z innych źródeł. Uruchomiłem właśnie zbiórkę na której chcę poszukuję wsparcia i sponsorów.

Jesteś zafascynowany tym wyzwaniem? Wesprzeć zbiórkę i kibicować możesz TUTAJ



Komentarze czytelników - 2podyskutuj o tym 
 

zbig

Autor: zbig, 2019-05-24, 12:52 napisał/-a:
Pływanie na basenie, jazda rowerem po pętli? Bieganie po pętli? Nuda.

 

Żuczek

Autor: Żuczek, 2019-05-27, 17:23 napisał/-a:
Piękne wyzwanie. Sporty ekstremalne są niesamowite, wymagające, kosmiczne....ale nigdy nudne :-)

 




Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768