redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
11 lutego 2019, 19:43, 1862/157547Grzegorz Wnuk
Aktualizacja Statystyki 100 Marathon Club Polska
      

Już jest! Aktualna na dzień 31.12.2018 roku, najświeższa, dopiero co zamknięta i ostatecznie potwierdzona, oficjalna lista naszych polskich „Setkowiczów”! By się na niej znaleźć należy ukończyć co najmniej 100 zawodów biegowych, na co najmniej maratońskim dystansie.

Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 153 zawodników, którzy tego dokonali, w tym 12 kobiet.

Niezmiennie od kilku lat listę otwiera Jerzy Bednarz z Poznania (681 maratonów), a wśród kobiet – Barbara Gil z Sierpca (420 maratonów). W samym roku 2018 na liście zadebiutowało 16 biegaczy, co wskazuje na niesłabnące zainteresowanie i wciąż trwającą „modę” na pokonywanie maratonów.


Kliknij aby otworzyć całą listę

Oczywiście statystyka 100MCP jest jedynie surowym materiałem, który interpretować można na wiele sposobów i podobnie jak skrajnie odmienne mogą być powody, dla których biegamy, tak i każda jej interpretacja będzie jak najbardziej prawidłowa, choć zapewne indywidualna i subiektywna.

Niemniej jednak warto podkreślić kilka niepodważalnych danych z listy 100MCP wynikających:

- wszyscy zawodnicy znajdujący się na liście przebiegli łącznie 27.399 maratonów (pewnie niejeden z Setkowiczów znając tą liczbę pod koniec roku, pokusiłby się o przebiegnięcie dodatkowo któregoś z Maratonów Sylwestrowych...)

- średnia ilość maratonów przypadająca na zawodnika z listy – 179 (należy zaznaczyć, że pisanie o „maratonach” jest pewnym uproszczeniem edycyjnym, bo tak naprawdę mówimy zarówno o maratonach, jak i o ultramaratonach, więc może być prawdą, iż w takim ujęciu „1 maraton” oznacza 150 km pokonane w ramach jakiegoś biegu 24-godzinnego!)

- w samym tylko roku „obrachunkowym” (2018) biegacze 100MCP pokonali 1392 maratony;

- najwięcej maratonów w ostatnim roku pokonali: Bogusław Maciejewski, Kwidzyn (50), Dariusz Darowski, Trzebnica (48), Przemysław Torłop, Gdańsk (47)

W 100MCP uzyskany wynik, czy zajęte miejsce, nie mają najmniejszego znaczenia (od tego są inne rankingi i podsumowania), więc tutaj nie pytamy biegaczy o takie informacje, ale warto nadmienić, iż przykładowo średni wynik z wszystkich ujętych w statystyce maratonów jednego z zawodników Tadeusza Dziekońskiego (a mowa o 339 biegach na tym dystansie) to... 3:06’31”!

Przekład Tadeusza potwierdza tylko, że można i "dużo", i "szybko"!

Stąd też na coraz większej ilości polskich maratonów możemy się spotkać z dodatkową klasyfikacją „zawodników 100MCP”, co z pewnością jest atrakcyjnym czynnikiem i bodźcem dla tych wszystkich, którzy za cel stawiają sobie długodystansowe bieganie w wieloletnim horyzoncie czasowym.

Mistrzostwa członków 100MCP, podobnie jak w zeszłym roku, odbędą się w ostatni weekend czerwca w Kwidzynie, w ramach 2. Maratonu Leśnego. Już dziś na nie zapraszamy.

O wszelkich sprawach związanych z Polskim Klubem 100 Maratonów można pisać na adres 100mcpolska@gmail.com

Grzegorz Wnuk

Komentarze czytelników - 1podyskutuj o tym 
 

michal.r

Autor: michal.r, 2019-02-11, 22:29 napisał/-a:
Co gorsze alkoholizm czy biegoholizm?
Jeszcze niedawno takie pytanie nie przyszło by mi do głowy. Dziwiłem się osobom, które mówiły, że przechodzą terapię antymaratonową. Aż do czasu kiedy lekarze zabronili mi biegać. I dopiero wtedy uświadomiłem sobie, że bieganie to też nałóg.

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768