redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Azja, 26 pazdziernika 2018, 11:11, 3193/240525
Krzysiek_biega
Krzysztof
Bartkiewicz
Tak biegają Japończycy...

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AZJA      

Niewiarygodne sceny mieliśmy okazję zaobserwować w minioną niedzielę podczas kwalifikacyjnego wyścigu do listopadowych ogólnokrajowych kobiecych mistrzostw sztafet Ekiden w Japonii.

Zawody o nazwie Princess Ekiden rozegrane w Fukuoce polegały na tym, iż 27 zespołów złożonych z 7 zawodniczek pokonywało maraton podzielony na sześć odcinków. Już po pierwszej zmianie można było nabrać przekonania, że walka o zwycięstwo i kwalifikację do wspomnianego czempionatu będzie miała niezwykle zacięty przebieg.

Na prowadzeniu co chwilę tasowały się zespoły Wacoal, Kyocera, Kyudenko, Denso, czy Edion, a zawodczniki dawały z siebie absolutnie wszystko pokonując kolejne metry z zaciśniętymi z wysiłku zębami. Na ostatnich kilometrach drugiej zmiany doszło do scen, które na długo zostaną w pamięci kibiców śledzących te zawody przy trasie, jak i przed telewizorami - oto zawodniczka zespołu Iwatani Sangyo - Rei Lida na 400 metrów przed strefą zmian upadła w sposób tak niefortunny, iż złamała nogę.

Przez chwilę wydawało się, że to koniec wyścigu dla niej i dla jej zespołu, a biegaczkę zaraz zdejmą z trasy nadbiegający lekarze i organizatorzy. Nic takiego jednak nie miało miejsca - idąc na czworaka, zdzierając do krwi skórę na kolanach i na łokciach Lida z płaczem przemieszczała się w kierunku strefy zmian.

Idący koło niej lekarz co kilkanaście sekund wyraźnie pytał zawodniczki, czy chce dalej kontynuować i czy ma jej pomóc, na co za każdym razem uzyskał odmowną odpowiedź. Ostatecznie Rei Lidzie udało się dotrzeć do strefy zmian i przekazać szarfę, dzięki czemu jej team mógł kontynuować wyścig.

To niezwykłe poświęcenie i hart ducha doskonale oddaje filozofię i styl bycia Japończyków, którzy niejednokrotnie podczas maratońskich zmagań zbliżają się do kresów swojej wytrzymałości. Film pokazujący ostatnie metry pokonywane przez Lidę zdobyły ogromną popularność w Japonii - kraju Samurajów, który uwielbia tego typu historie i gdzie wysiłek oraz gotowość do poświęceń spotykają się z ogromnym szacunkiem.

Zawody Princess Ekiden w Fukuoce ostatecznie wygrał team Wacoal, którego zawodniczki uzyskały czas łączny 2:19:16

Komentarze czytelników - 2podyskutuj o tym 
 

Katan

Autor: Katan, 2018-10-26, 12:25 napisał/-a:
Ciężko to skomentować.

 

jaroszakal

Autor: jaroszakal, 2018-10-26, 23:52 napisał/-a:
Pelen szacunek dla dziewczyn . Czapki z golw :)

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768