redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Będzin, 09 lipca 2018, 06:00, 880/157128Organizator
Silesian Highland Marathon III za nami

LINK 1: STRONA INTERNETOWA BIEGU
LINK 2: PROFIL BIEGU NA FB
LINK 3: WYSTAW OCENĘ W RANKINGU
LINK 4: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 5: WYNIKI BIEGU - PDF
LINK 6: ARCHIWUM: BęDZIN      

30 czerwca w Nowej Wsi w powiecie będzińskim odbyła się trzecia edycja SHM, czyli Maratonu Wyżyny Śląskiej. Uczestnicy mieli tym razem do wyboru aż trzy dystanse, oprócz dotychczasowego biegu na 11 kilometrów wydłużono królewski dystans maratonu do 44 kilometrów oraz dołożono bieg na 22 kilometry.

W rywalizacji wzięło udział łącznie 226 biegaczy, nie tylko z Polski, ale i zagranicy.

Zwycięzcą maratonu z czasem 3 godzin i 29 minut okazał się Krzysztof Węglarczyk z Wodzisławia Śląskiego. Przez cały bieg walczył on z młodszym o dziesięć lat Grzegorzem Skworcem z Siemianowic Śląskich. Jako trzeci na metę przybiegł Łukasz Dworniczak. Wśród pań najlepsza była Natalia Gracz zajmując 7. miejsce OPEN. Podium uzupełniły Daria Pietruczuk i Kalina Jaglarz.

208
253
226
2016
2017
2018
 
+22%
-11%
Historia frekwencji OPEN

W biegu półmaratońskim, a dokładnie 22-kilometrowym zwyciężył Maciej Garnowski (1h 35min), drugi był Krzysztof Lesik, a trzeci Mateusz Kuraś. Kategorię OPEN kobiet wygrała Izabela Maj-Dziubańska, drugie miejsce zajęła Justyna Juraszek, a trzecie Joanna Piotrowska-Tronina. Z kolei w najkrótszym biegu na 11 kilometrów wygrał Aleksander Zięba, drugi był Dariusz Wilk, a trzeci Jakub Jodłowski. Wśród pań zwyciężyła Agata Hilaszek, a za nią przybiegły na metę Elżbieta Przybył i Mariola Smoll.

Silesian Highland Marathon to pionierski maraton na terenach wyżynnych, który powstał jako wariant pośredni pomiędzy biegami przełajowymi, a górskimi. Na dystansie maratonu występuje przewyższenie ok. 700 metrów, a trasa wiedzie licznymi pagórkami Wyżyny Śląskiej powyżej 350 m n.p.m. prezentując także m.in. jeziora w Rogoźniku, Zalew Przeczycko-Siewierski, rzekę Czarna Przemsza i Wał Brzękowicki.

Nawierzchnia jest bardzo zróżnicowana, od ścieżek leśnych przez piaszczyste plaże, trawiaste łąki, żwir, aż do asfaltu, który jednak został ograniczony do minimum. Biegacze z wielu punktów na trasach mają możliwość obserwacji wspaniałych widoków na całe Zagłębie Dąbrowskie i miasta Górnego Śląska, a przy dobrej pogodzie nawet beskidzkie szczyty.

Rekord trasy maratonu wciąż należy do Roberta Farona, który podczas pierwszej edycji pokonał ją w 3 godziny i 7 minut, drugi był wtedy Bartosz Gorczyca, a trzeci Sergii Rybak. Wśród pań rekordzistką z czasem 3 godziny 33 minuty pozostaje Sandra Mikołajczyk.

Inicjatywa nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu instytucji i firm. Gminami partnerskimi Maratonu Wyżyny Śląskiej były Gmina Mierzęcice i Psary, sponsorami biegów firmy SchoolTour.pl oraz Sarex. Partnerami imprezy Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach, Gminny Zakład Gospodarki Wodnej i Komunalnej, Ostra Góra 351, Biegi w Rogoźniku, a także firmy ZRW Bara, Oriflame, Muszynianka, Vilamalia, Estetica Promed oraz Drog-Mol.

Specjalne podziękowania organizatorzy kierują do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi, Spółki dla Zagospodarowania Wspólnot Gruntowych we wsi Nowa Wieś, Sołectwa w Nowej Wsi, Ochotniczych Straży Pożarnych z Nowej Wsi, Mierzęcic I, Mierzęcic II, Toporowic, Boguchwałowic, Psar, Dąbia, Twardowic, Goląszy-Brzękowic, Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Psary w Gródkowie, Stowarzyszenia Sportowa Gmina Psary, Zakładu Gospodarki Komunalnej w Psarach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Mierzęcicach oraz wszystkich pojedynczych osób, które pomogły w organizacji imprezy.INFORMACJA POSIADA MULTI-FORUM
POROZMAWIAJ
Biegi / Biegi - maraton

Silesian Highland Marathon IV - Nowa Wies, 11-12.5...

1
2019-01-13
Biegi / Biegi - maraton

2018 - Silesian Highland Marathon III

1
2018-02-04
Biegi przełajowe / Biegi - maraton

2017 - Silesian Highland Marathon II

2
2017-04-09
Biegi / Biegi - maraton

2016 - Silesian Highland Marathon

9
2016-07-31
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768