Zagranica, 20 czerwca 2018, 10:17, 1600/164286
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez USA, Holandię, Francję

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Mimo, że świat ogarnęła futbolowa gorączka z racji rozpoczętego przed kilkoma dniami Mundialu, nie zwalnia również globalnie karuzela biegowa. W wielu lokalizacjach na świecie byliśmy świadkami bardzo mocnego biegania i ciekawych, świetnie zorganizowanych zawodów na różnych dystansach. Podczas gdy w Polsce uwagę kibiców przykuwały głównie wydarzenia związane z Nocnym Półmaratonem we Wrocławiu, poza granicami kraju obserwować mogliśmy bardzo szybkie bieganie okraszone zaciętą rywalizacją czołówki oraz rekordowymi wynikami na mecie.

Tradycyjny, cotygodniowy przegląd wydarzeń z biegowych tras całego świata rozpoczynamy od Holandii, gdzie w miejscowości Wierden, w prowincji Overijssel rozegrano bardzo mocno obsadzony bieg Wiezeloop 10km. Zawody rozegrały się pod dyktando Afrykanów, którzy szeroką, kilkunastoosobową grupą od samego początku podyktowali zabójcze, nieosiągalne dla europejskich biegaczy tempo.

Tego typu strategia zaowocowała doskonałymi wynikami na mecie - Najszybszy w sobotnie przedpołudnie okazał się zawodnik grupy menadżerskiej volareSports Running - Geoffrey Koech, który wygrał z czasem 28:23. W pokonanym polu pozostawił on swoich najgroźniejszych rywali - Erytrejczyka Berhane Tesfaye (28:27) oraz swojego rodaka Williama Wanjiku (28:28). O znakomitym poziomie biegu w Wierden może świadczyć fakt, że cała czołowa piątka uporała się z barierą 29 minut i to pomimo faktu, że w drugiej części dystansu liderzy zmagać się musieli z bardzo silnym, przeciwnym wiatrem.

Równie emocjonujący przebieg i kapitalny poziom towarzyszył zawodom Corrida de Langueux 10km, rozegranych w regionie Bretanii, we Francji. Na starcie 28-mej edycji tego biegu zjawiła się bardzo mocna elita, zarówno zawodników afrykańskich, jak i francuskich, a ostateczne rozstrzygnięcia na mecie z pewnością przeszły najśmielsze oczekiwania zarówno kibiców, jak i organizatorów. Oto w rywalizacji kobiet Clémence Calvin wygrała w fantastycznym stylu pokonując koalicję Afrykanek i z czasem 31:20 ustanowiła nowy rekord Francji na dystansie 10 kilometrów!

Tym samym w Langueux po raz pierwszy od 6 lat wygrała Francuzka - ostatni raz tej sztuki dokonała Christelle Daunay w 2012 roku. Od samego początku ton rywalizacji pań nadawały Kenijki i Etiopki - pierwszy kilometr pokonany w czasie 3:06 świadczył o próbie ataku na wynik końcowy w granicach 31 minut. W czołówce dostrzec mogliśmy takie zawodniczki, jak zwyciężczyni sprzed roku Birhane Mirhetu, triumfatorka z Langueux sprzed 2 lat Meskerem Amare, czy Kenijka Susan Jeptoo. Niespodziewanie jednak, po przekroczeniu półmetka w czasie 15:45 zdecydowany atak przypuściła wspomniana Francuzka Calvin, która żywiołowo wspierana przez kibiców z każdą minutą budowała swoją przewagę nad rywalkami.

28-latka nie ukrywała swojej ogromnej radości po przekroczeniu mety - wszak aż o 18 sekund pobiła rekord Francji, ustanowiony przed Nadię Prasad w 1994 roku. Calvin pobiła również o sekundę rekord trasy w Langueux należący wcześniej do Kenijki Gladys Yator.

"Gdy zobaczyłam na półmetku czas 15:45 pojawiła się w mojej głowie myśl, że mogę to zrobić, mogę spróbować pobić rekord Francji. To był bardzo wiekowy rekord, marzyłam o tym przez całą swoją biegową karierę i szczerze mówiąc popłakałam się na mecie ze wzruszenia." - komentowała swój występ Clémence Calvin, która dzięki swojemu wynikowi plasuje się na 7-mym miejscu na tegorocznych listach światowych na dystansie 10 km. Swoje najbliższe plany startowe Calvin wiąże z półmaratonem - już w najbliższy weekend pobiegnie na tym dystansie w czeskim Ołomuńcu, gdzie planuje zmierzyć się ze swoim rekordem życiowym wynoszącym 1:11:17.

Nie mniej emocji obserwowaliśmy w rywalizacji mężczyzn w Langueux. W odróżnieniu od rywalizacji kobiet jednak, gdzie Francuzka po przekroczeniu półmetka samotnie podążała do mety, tu bardzo szeroka grupa liderów pozostawała w walce o końcowy triumf aż do ostatniego kilometra. Już po przekroczeniu punktu oznaczającego 9-ty kilometr do szaleńczej walki o zwycięstwo rzuciło się aż 7 zawodników, a o ostatecznej kolejności na mecie zadecydowały sprinterskie umiejętności na ostatnich 200 metrach.

W tych widowiskowych dla kibiców okolicznościach najszybszy okazał się Kenijczyk Moses Kibet z czasem 28:26, a w odstępie kilku sekund za jego plecami wbiegali na metę kolejni zawodnicy. Poziom biegu był niezwykle wysoki - o głębi wyników jakie padły w niedzielę w Langueux niech świadczą suche liczby: aż 8 zawodników uporało się z barierą 29 minut, 16 pierwszych biegaczy na mecie uzyskało czas szybszy niż 30 minut i aż 43 osoby złamały 33 minuty. Najszybszy z Francuzów - James Theuri z wynikiem 29:31, z którym wygrałby wiele biegów w Polsce, zajął dopiero 15-te miejsce.

Z Francji przenosimy się na kontynent azjatycki, gdzie na wyspie Okinoshima w Japonii odbył się ultramaraton na dystansie 50 kilometrów. Zwyciężył niezmordowany Yuki Kawauchi, który tym samym triumfował w tych zawodach siódmy rok z rzędu! Tym razem Yuki potrzebował do zwycięstwa czasu 2:52:55. Mimo pagórkowej trudnej trasy i licznych wzniesień między 10-tym a 30-tym kilometrem Yuki utrzymywał równe tempo i z dużą, bezpieczną przewagą dotarł na metę. Dzień wcześniej Kawauchi prowadził bieg dla dzieci, oraz rozdawał autografy podczas specjalnego wystąpienia dla kibiców, gdzie raz jeszcze dzielił się swoimi przeżyciami ze zwycięskiego maratonu w Bostonie. Zapowiedział też, że jego następnym startem będzie maraton w Gold Coast w Australii 1 lipca.

16.06.2018: Grandma"s marathon, Duluth (USA)