Zagranica, 02 maja 2018, 13:16, 1668/221566
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Nowy Jork, Hamburg, Würzburg

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Weekend kończący kwiecień przyniósł kolejne bardzo ciekawe rozstrzygnięcia na biegowych arenach. Mimo, że za nami już bardzo wazne wydarzenia wiosny, jak choćby maraton w Londynie, czy Orlen Warsaw Marathon, to globalnie biegacze elity nie przestają zadziwiać i co rusz popisują się fanatastycznymi występami. Nie inaczej było w niedzielę w Nowym Jorku, gdzie w biegu na dystansie 10 km w zawodach UAE Healthy Kidney 10K doszło do prawdziwie zaskakujących rozstrzygnięć.

Na trasie poprowadzonej alejkami Central Parku nieznany dotąd szerszej publiczności Kenijczyk Rhonex Kipruto uzyskał czas 27:08 - jest to najszybszy w historii czas na 10 km uzyskany na amerykańskiej ziemi. Poprzedni rekordowy wynik należał do Sammy Kipketera i ustanowiony został przed 16 laty. Jest to zarazem nowy rekord trasy nowojorskich zawodów (poprzedni rekord należał do Leonarda Komona i wynosił 27:35). Zwycięzca niedzielnego biegu ma zaledwie 18 lat i jego niebywała forma i kosmiczny wręcz wynik to ogromne zaskoczenie i zarazem otwarte pytanie, na co stać tego zawodnika w najbliższych latach. Podium w Nowym Jorku uzupełnili: kolejny Kenijczyk Mathew Kimeli z czasem 27:19 oraz Etiopczyk Teshome Mekonen z wynikiem 28:10. Bieg pań zwyciężyła Buze Diriba z Etiopii (32:04) przed swoją rodaczką Aselefech Mergią (32:06). Na najniższym stopniu podium stanęła Monicah Ngige z Kenii, która finiszowała z czasem 32:15

Przenosimy się do Europy: W Hamburgu rozegrany został jeden z najmocniej obsadzonych maratonów tej wiosny na Starym Kontynencie. W stawce elity 33-ciej edycji tego słynnego biegu dostrzec mogliśmy aż 5 biegaczy z rekordami życiowymi poniżej 2:06 w tym Kenijczyków: Emanuela Mutai, Sammy Kitwarę, Stephena Cheboguta, Etiopczyków Ayele Abshero i Solomona Deksisę czy mistrza olimpijskiego z Londynu Stephena Kiproticha z Ugandy. W niedzielę, w upalnym Hamburgu dzielili i rządzili jednak wyłącznie biegacze z Etiopii, którzy w komplecie stanęli na podium. Bieg wygrał wspomniany Deksisa z czasem 2:06:34, a za jego plecami na metę wbiegali jego rodacy: Tadu Abate (2:06:54) i Ayele Abshero (2:07:19). Wspomniany były mistrz olimpijski i mistrz świata Stepehen Kiprotich ukończył rywalizację na piątym miejscu z czasem 2:07:57.

Bieg pań również zdominowały Etiopki, wśród których były zarówno te biegające w barwach kraju swojego urodzenia, jak i te reprezentujące swą nową ojczyznę - Bahrajn. To właśnie "była" Etiopka biegająca obecnie w barwach Bahrajnu - Shitaye Eshete okazała się w niedzielę w Hamburgu najszybsza, zwyciężając z czasem 2:24:51. Kolejne miejsca przypadły Birke Debele (2:25:28) oraz Mimi Bekele, której zmierzono czas 2:26:06.

Łącznie 33,813 biegaczy z całego świata wzięło udział w miniony weekend w licznych wydarzeń biegowych w Hamburgu - spośród nich 14,250 zmierzyło się z dystansem maratońskim.

Pozostajemy za naszą zachodnią granicą: Ponad 16 tysięcy gości z całego świata przybyło w weekend do Dusseldorfu by przebiec maraton lub jeden z licznych biegów towarzyszących w ramach 16-tej edycji zawodów METRO Marathon Düsseldorf . Na starcie pojawiła się liczna elita afrykańska oraz zaproszeni zawodnicy niemieccy z życiówkami wskazującymi na możliwość nawiązania walki o podium. Co warte odnotowania, w biegu kobiet w Dusseldorfie dominowały Europejki. Pokaz biegania na najwyższym poziomie dała dobrze znana z polskich tras biegowych, Białorusinka Volha Mazuronak, która wygrała z czasem 2:25:25 i ustanowiła tym samym nowy rekord trasy. Mazuronak to najszybsza z Europejek podczas olimpijskiego maratonu w Rio w 2016 roku, kiedy to ukończyła rywalizację na 5-tym miejscu. Zawodniczka ta mieszka na codzień w Niemczech i od kilku miesiący trenowana jest przez Wolfganga Heiniga, który w swojej grupie treningowej ma również najepszą niemiecką biegaczkę na dystansie 3000 metrów z przeszkodami Gesę Krause. W Dusseldorfie w niedzielę Mazuronak rozegrała bieg bardzo mądrze taktycznie stosując taktykę negative split - pierwszą połowę dystansu Białorusinka przebiegła w czasie 73:02.
"Jestem niezwykle szczęśliwa z racji zwycięstwa i ustanowienia nowego rekordu trasy" - mówiła dziennikarzom po biegu Mazuronak, która zdradziła również, że jej plany startowe na ten rok obejmują start na 10.000 metrów podczas mistrzostw Europy w Berlinie, oraz mocny maraton jesienią, kiedy to chciałaby zmierzyć się ze swoim rekordem życiowym wynoszącym 2:23:54. Podium w biegu pań w Dusseldorfie uzupełniły: Niemka Fabienne Amrhein z czasem 2:32:35 oraz Kenijka Rose Maru z wynikiem 2:33:55.

Gilberto Yegon z Kenii wygrał rywalizację mężczyzn i tym samym po raz drugi w karierze triumfował w maratonie w Dusseldorfie - wcześniej dokonał tej sztuki w 2014 roku. Kenijczyk uzyskał czas 2:13:55 i jest to bardzo dobry wynik zważając na ogromne zamieszanie na trasie w okolicach ósmego kilometra, kiedy to czołówka źle poprowadzona przez motocyklistę najprawdopodobniej zgubiła trasę i musiała nadrabiać dystans. Z relacji samych biegaczy wiemy, że mogli oni wskutek tych wydarzeń przebiec nawet jeden kilometr więcej niż wynosi dystans maratoński! Do końca jednak nie wiadomo, co wydarzyło się wtedy na trasie i w jaki sposób czołówka wróciła do rywalizacji, jako że niemiecka telewizja w tym samym czasie pokazywała inne wydarzenia towarzyszące maratonowi. "Nie wiem jak to się stało, że zgubiliśmy trasę. Koncentrowałem się na poleceniach wydawanych przez organizatora i cieszę się, że ostatecznie wszystko dobrze się skończyło i wygrałem bieg." - dzielił się swoimi wrażeniami Kenijczyk Yegon. Na drugim miejscu zawody ukończył kolejny Kenijczyk Richard Mutai z czasem 2:14:08, a na najniższym stopniu podium stanął Niemiec Tom Gröschel, który w swoim debiucie po fantastycznej walce na finiszowych kilometrach z kilkoma innymi swoimi rodakami uzyskał czas 2:15:20.

29.04.2018: Hamburg marathon (Niemcy)