redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Tczew, 20 kwietnia 2018, 06:00, 2079/165358Robert Walczak
Niesamowity rekord frekwencji na parkrun Tczew

LINK 1: STRONA INTERNETOWA CYKLU
LINK 2: ARCHIWUM: TCZEW      

W ostatnią sobotę parkrun Tczew obchodził swoje drugie urodziny i zaliczył jednocześnie okrągły bieg numer 100. Uczestnicy sprawili niesamowitą niespodziankę i stawili się w imponującej liczbie 702 osób! Mamy więc z czego się cieszyć. To druga frekwencja w historii parkrun w Polsce.

Jak udało się osiągnąć taką frekwencję? Zwyczajowo naturalną okazją do próby bicia rekordu frekwencji są urodziny parkrun albo okrągły numer biegu. W sobotę 14 kwietnia lokalizacja parkrun w Tczewie obchodziła swoje drugie urodziny i był to jednocześnie 100. bieg. Idealnie. Pomógł więc dogodny termin, a do tego natura obdarowała sobotni poranek cudowną pogodą.

Co jeszcze mówią koordynatorzy parkrun z Tczewa? Oddajmy im głos!

Największą siłę stanowią dzieci i młodzież oraz towarzyszący im rodzice. Od samego początku wolontariusze z Tczewa podjęli się popularyzowania idei parkrun wśród dzieci, nastolatków i młodzieży. Staramy się trafiać do szkół, do nauczycieli WF, aby namawiać na przygotowywanie swoich podopiecznych na spokojne pokonanie dystansu 5 km. Docieramy do trenerów klubowych piłki nożnej, ręcznej, koszykowej i innych dyscyplin, żeby w ramach szkolenia wykonali w ramach parkrun swój trening biegowy.

Chcemy, żeby parkrun miał silny familijny charakter, żeby dzieci wciągały rodziców do biegania, a rodzice dzieci, a także swoich rodziców na nordic walking.

Dlatego prowadzimy całoroczny konkurs na aktywność parkrunową uczniów tczewskich szkół. Pilnujemy zasady, żeby dzieci poniżej 11 lat obowiązkowo biegały z rodzicami, a starsi ze swoimi opiekunami, nauczycielami lub trenerami. Myślimy, że ten pomysłem jest bardzo dobry, u nas zawsze biega dużo dzieci i nastolatków.

Akcja promocyjna

Na nasze drugie urodziny wykonaliśmy też dużą kampanię promocyjną. Rozdawaliśmy zaproszenia, rozwieszaliśmy plakaty, wspierały nas lokalne media, intensywnie działaliśmy w mediach społecznościowych. Z uwagi na prostotę parkrun jako koordynatorzy nigdy nie wiemy ile osób stawi się na starcie w daną sobotę. Tym razem przygotowaliśmy się na dużą frekwencję, która jednak i tak bardzo nas zaskoczyła in plus!

Pierwszy raz ustawiliśmy specjalny tunel dla finiszerów (później okazało się, że i tak był on o wiele za krótki), zainstalowaliśmy też specjalne dodatkowe aplikacje do mierzenia czasu, naprodukowaliśmy mnóstwo dodatkowych tokenów, napiekliśmy ciast, nadmuchaliśmy 100 baloników. I... czekaliśmy.

Wcześniej bawiliśmy się w konkursie na typowanie przewidywanej frekwencji i największy optymista wskazał na wynik 587 osób. W prezencie na nasze drugie urodziny dostaliśmy obecność aż 702 uczestników parkrun Tczew!


Kto pojawił się na parkrun?

W wynikach można łatwo dostrzec, że zanotowaliśmy obecność aż 367 dzieci, nastolatków i młodzieży w wieku 10-19. Byli to uczniowie kilku tczewskich szkół i zawodników klubów. W imprezie zadebiutowało aż 284 osób, które pojawiły się na parkrun po raz pierwszy w ogóle.

Zdecydowana większość uczestników to mieszkańcy naszego miasta. W gronie dorosłych to głównie reprezentanci amatorskich klubów biegowych, z dużą grupą Biegającego Tczewa, Reebok Run Crew Tczew i innych. Nie zawiedli też nasi stali i sporadyczni uczestnicy. Miło było gościć dużą grupę kijkarzy nordic walking.

Z przyjezdnych odwiedził nas znany parkrunowiec z Fromborka, bosonogi astronom, pan Andrzej Pilski, dla którego jesteśmy jedną z ulubionych jego lokalizacji.


Nad całością czuwało tego dnia aż 50 wolontariuszy.

Nie mogło się nie udać! Jak skomentował to wydarzenie jeden z uczestników -debiutujący na parkrun Maciej Zieliński - "Jak ludzie wkładają serce w to co robią to mają frekwencję, pogodę i uznanie. Brawo Wy!" Pięknie dziękujemy za te słowa!

O lokalizacji parkrun Tczew

Tczew jest miastem liczącym ok. 60.000 mieszkańców. Do rodziny parkrun przystąpiliśmy jako 32 lokalizacja w Polsce. Pierwszy raz spotkaliśmy się 16 kwietnia 2016 r. – dokładnie 100 biegów temu.

W pierwszym historycznym parkrun Tczew wzięło udział 119 osób - co pokazało, że mamy duży potencjał. Trasa poprowadzona jest po promenadzie wzdłuż Wisły, nieopodal miejskiego parku, więc wszystko w idealnych okolicznościach przyrody. Start i meta znajdują się w pobliżu pięknego, zabytkowego drogowego mostu tczewskiego z roku 1857.

Koordynatorem oraz człowiekiem orkiestrą naszej lokalizacji jest Tomasz Tobiański. Bardzo mocno wspiera go w działaniach cała rodzina - żona Hanna, dwie córki i ojciec - pan Gerard, który za tydzień będzie swój świętować 100 wolontariat. Pomaga mu duża grupa ze stowarzyszenia Biegający Tczew i grono przyjaciół.

Zapraszamy serdecznie nad Wisłę do Tczewa i pozdrawiamy serdecznie wszystkich parkrunerów!

Komentarze czytelników - 2podyskutuj o tym 
 

Jarek42

Autor: Jarek42, 2018-04-20, 11:00 napisał/-a:
Podsumuję to przeróbką słów znanej piosenki - biegać każdy może lepiej lub gorzej :)

 

amadera

Autor: amadera, 2018-04-20, 21:58 napisał/-a:
Rzeczywiście niesamowity wynik!!, biorąc pod uwagę że Tczew to średniej wielkości miasto, a tymczasem tylu ludzi udało się namówić do tej zabawy :-) Spojrzałem również na stronę z wynikami by zobaczyć to choć w ten sposób.
Najbardziej cieszy, że wielu z tych debiutujących ostatniej soboty będzie czasami powracało na parkrun lub biegało sobie na własną rękę :))
Wielki podziw dla organizatorów za ogrom roboty w tygodniu który poprzedził imprezę oraz za pracę tego poranka!! Niejeden płatny bieg o podobnej frekwencji wyłożył się, a tu udało się to bezpiecznie przeprowadzić, zliczyć, a niemał każdy uczestnik miał przy sobie kod pozwalający zapisać jego wynik.

Jutro rano też przebiegnę swój miejscowy parkrun, więc... do zobaczenia o dziewiątej :)

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768