redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
06 stycznia 2018, 05:19, 1689/151026Organizator
Parkrun: podsumowanie 2017 roku

LINK 1: WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE



      W ostatnią weekend zamknęliśmy kolejny rok naszych cosobotnich spotkań na trasach parkrun w całej Polsce, w związku z czym postanowiliśmy przygotować krótkie podsumowanie ostatnich 12 miesięcy polskiej edycji parkrun oraz tego, co wydarzyło się na naszych trasach w ciągu całego minionego roku.

Podobnie jak w przypadku innych krajów, w ramach których organizowany jest parkrun, był to dla nas bardzo udany rok. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy udało się nam rozpocząć sobotnie bieganie, truchtanie i maszerowanie w kilkunastu nowych miejscach, jak również zachęcić kolejne osoby do skorzystania z możliwości rozpoczęcia każdego weekendu właśnie od parkrun. Podobnie jak w poprzednich latach, w roku 2017 zanotowaliśmy ponownie rekordową liczbę osób, które ukończyły nasze biegi. Ponadto, co dla nas niezwykle ważne, udało się nam dotrzeć do wielu osób, które do tej pory nie uprawiały aktywności fizycznej w sposób regularny, a które jednak zaczęły odwiedzać nasze trasy.

Lokalizacje i edycje parkrun w Polsce

Nasze podsumowanie zaczniemy od liczby lokalizacji parkrun w naszym kraju, w ramach których co sobotę możecie uczestniczyć w zawsze bezpłatnych biegach parkrun. W roku 2017 liczba lokalizacji zwiększyła się o kolejne 12 nowych miejsc: z 40, które mieliśmy na koniec 2016 roku, do 52 na koniec 2017 roku. W zakończonym roku 2017, dzięki inicjatywie naszych nowych koordynatorów, na parkrunowej mapie pojawiły się Rzeszów (styczeń), Tychy (marzec), Kutno (maj), Grodzisk Mazowiecki (lipiec), Działdowo (sierpień), Dąbrówka (wrzesień), Kościan (wrzesień), Gorzów Wielkopolski (wrzesień), Głogów (wrzesień), Olsztyn (listopad), Koszalin (listopad) oraz Skórzec, którego otwarcie nastąpiło pod koniec grudnia 2017 r.

Rok 2017 to również rekordowa jak do tej pory liczba edycji biegów, które zorganizowaliśmy, co oczywiście wiązało się ze wzrostem liczby lokalizacji naszych biegów, odbywających się w każdą sobotę rano. Łącznie w przeciągu ostatnich 12 miesięcy odbyło się aż 2.319 edycji parkrun, co w porównaniu z poprzednim, 2016 rokiem stanowiło wzrost o ponad 500 dodatkowych edycji!

Nowi uczestnicy

Rok 2017 to dla parkrun na całym świecie rok niezwykle dynamicznego przyrostu liczby uczestników, których jest już ponad 4 miliony! W roku 2017 w ramach polskiej edycji parkrun również znacząco zwiększyła się liczba zarejestrowanych osób w parkrun. Na koniec grudnia 2017 r. liczba zarejestrowanych w ramach parkrun Polska przekroczyła już 60 tysięcy, z czego aż 13,5 tysiąca stanowiły osoby, które dokonały rejestracji w samym tylko 2017 roku. Spośród osób zarejestrowanych w zeszłym roku prawie 2,5 tysiąca osób, które dokonały rejestracji, wskazało jako swoje macierzyste lokalizacje te, które wystartowały dopiero w 2017 roku. Do aż tylu zatem nowych osób udało nam się dotrzeć tylko poprzez samo uruchomienie 12 nowych lokalizacji parkrun w ciągu roku.

Największą liczbę rejestracji zanotowaliśmy w ostatnim kwartale ubiegłego roku, kiedy to dołączyło do nas ponad 3.300 nowych uczestników, co jest dobrym zwiastunem na rozpoczynający się rok. Okres jesienny, a w szczególności zimowy, to tradycyjnie już okres, kiedy liczba rejestracji nie jest tak dynamiczna.

Podobnie jak w latach ubiegłych, większość rejestracji była dokonywana przez panów, choć w roku 2017 zanotowaliśmy wzrost rejestracji pań, jak również osób, które z naszego punktu widzenia stanowią niezwykle ważne grupy docelowe, czyli m.in. osób starszych oraz młodzieży.

Udział w biegach

Zakończony rok to również wzrost uczestnictwa w parkrun zarówno jeżeli chodzi o frekwencję, jak i średnią liczbę biegów na jednego uczestnika. Średnia frekwencja podczas sobotnich biegów wyniosła w 2017 roku blisko 60 uczestników na bieg, a średnia liczba biegów ukończonych przez uczestników sięgnęła prawie 10. W roku 2017 po raz pierwszy w historii zanotowaliśmy frekwencję przekraczającą 3.000 uczestników w jedną sobotę, co było wynikiem zwiększających się frekwencji we wszystkich niemal lokalizacjach parkrun.

Dodatkowo w roku 2017 powitaliśmy kolejnych członków klubu parkrun 10, 50, 100 i 250. W przeciągu ostatnich miesięcy aż 140 juniorów ukończyło swój 10 bieg parkrun i dołączyło do klubu parkrun 10. Klub parkrun 50 wzbogacił się o kolejne 600 osób (!!!), które w minionym roku ukończyły aż 50 biegów, a klub parkrun 100 powiększył swoje grono o kolejnych 260 uczestników (!!!). Miniony rok to również pierwszy, kiedy nasi uczestnicy ukończyli już swoje pierwsze 250 biegów i dołączyli do grona najwytrwalszych uczestników parkrun. W 2017 roku swoje koszulki z napisem 250 na plecach wybiegało łącznie aż 9 osób! Są to nasi najwytrwalsi uczestnicy, którzy nie wyobrażają sobie soboty bez parkrun. Cieszy nas niezmiernie, że jest ich tak dużo, a ich liczba ciągle wzrasta.

W minionym roku mieliśmy również rekordową liczbę ukończonych biegów w ramach dotychczasowej historii parkrun Polska. Łącznie, w okresie ostatnich 12 miesięcy, zanotowaliśmy już prawie 115 tysięcy ukończonych biegów na naszych trasach, co w porównaniu z rokiem 2016 stanowiło wzrost o przeszło 15%. Gdyby przełożyć tę liczbę na pokonane kilometry to okazuje się, że w roku 2017 nasi uczestnicy przebiegli dystans prawie 600 tysięcy kilometrów (dokładnie 571.415 km).

Wolontariat

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, parkrun nie mógłby funkcjonować i rozwijać się bez naszych uczestników, którzy w charakterze wolontariuszy wspierają organizację biegów oraz czuwają nad bezpieczeństwem osób będących na trasie. W roku 2017 położyliśmy nacisk na promowanie udziału w parkrun właśnie w charakterze wolontariuszy oraz traktowania wolontariatu jako jednej z równorzędnych form uczestnictwa w naszych cosobotnich spotkaniach. W efekcie w poprzednim roku nasi uczestnicy wcielili się w rolę wolontariusza aż ponad 15 tysięcy razy. To kolejny rok, kiedy liczba wolontariuszy wzrasta, a udział w parkrun w tej formie cieszy się stale rosnącą popularnością! Średnia liczba naszych wolontariuszy należy wprawdzie do niższych wśród parkrunowych krajów, ale pokazuje stałą tendencję wzrostową, co oczywiście bardzo nas cieszy. Jak zawsze przy okazji poruszania tematu wolontariuszy i dołączając się do podziękowań Paula Sintona-Hewitta (założyciela parkrun) chcielibyśmy wszystkim uczestnikom, którzy wystąpili w roli wolontariuszy, bardzo podziękować również z naszej strony za cały miniony rok.

Cele na 2018

Koniec starego roku oraz początek nowego to również świetna okazja do postawienia sobie celów na kolejne 12 miesięcy. W 2018 roku chcielibyśmy kontynuować rozwój parkrun w Polsce, m.in. poprzez włączanie do naszej inicjatywy nowych społeczności, jak również zachęcanie nowych uczestników w tych miejscach, które już oferują nasze cykliczne spotkania. Starając się zachęcić wszystkich do regularnego odwiedzania naszych tras, chcielibyśmy w szczególny sposób zwrócić uwagę na tych, którzy nie mieli okazji rozpocząć z nami sobotniego poranka oraz grup, które w parkrun uczestniczą w mniejszym stopniu, w tym pań, osób starszych czy młodzieży. Chcielibyśmy również w większym wymiarze dotrzeć do osób niepełnosprawnych, którzy równie dobrze mogą korzystać z parkrun. Na całym świecie wiele osób z różnymi problemami poprawia swoje zdrowie oraz samopoczucie poprzez udział w parkrun, chociaż osoby niesłyszące, niewidome (z przewodnikiem), po różnego rodzaju przeszczepach (np. serca), czy też cierpiące na różne dolegliwości jak cukrzyca. Nasza formuła daje możliwość udziału i tym biegającym, i tym, którzy nie uprawiają na stałe biegania, a mogą poprawić swoje zdrowie truchtając lub maszerując po naszych trasach. Udział w charakterze wolontariuszy również może okazać się dla tych osób niezwykle pomocny, motywując chociażby do wyjścia z domu, poznania nowych ludzi czy też przy okazji nauki nowych umiejętności.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim uczestnikom, którzy w zeszłym roku byli z nami. Mamy nadzieję spotkać się z Wami w ramach parkrun częściej w rozpoczynającym się roku!



WIADOMOSCI POWIAZANE
 
  2017-12-20 - Dodatkowe świąteczne edycje parkrun...
  2017-11-09 - 50 lokalizacji parkrun w Polsce...
  2017-10-19 - 6 lat Parkrun Polska w statystyce...
  2017-10-03 - 13 urodziny parkrun!...
  2017-05-26 - Inauguracja parkrun Kutno...
  2017-05-05 - Zapraszamy na urodzinowy parkrun i nie t...
  2017-03-16 - W najbliższą sobotę odbędzie się pierwsz...
  2016-12-21 - Koniec roku na parkrun...
  2016-11-30 - Poznaj biegi parkrun!...


Komentarze czytelników - 4podyskutuj o tym 
 

Jarek42

Autor: Jarek42, 2018-01-06, 10:31 napisał/-a:
Trochę zaniżam średnią, bo mam tylko 9 biegów parkrun. Ale uważam, że nic na siłę. Gdybym mieszkał blisko rozgrywania zawodów, to już 50 biegów byłoby na pewno.
Jestem fanem parkrunu - coś wspaniałego. Gdyby tylko godzina rozgrywania było przesunięta np. na 10.00, to byłoby jeszcze lepiej. Mi tam 9.00 nie przeszkadza, ale innym już tak.

Pozdrawiam wszystkich parkrunowców :)

 

michu77

Autor: michu77, 2018-01-06, 18:05 napisał/-a:
czy ja wiem... w Poznaniu regularnie przychodziło na tą 9:00 ponad 200 osób przy lepszej aurze... Mi ona odpowiada, bo powrocie mam jeszcze do zagospodarowania całą sobotę... :P

 

platat

Autor: platat, 2018-01-07, 11:16 napisał/-a:
Biegi Parkrun są doskonałym pomysłem, wystarczy raz się zapisać i można uczestniczyć w biegach zlokalizowanych w kraju lub za granicą. Wyniki dostępne w tym samym dniu (kilka miejscowości robi to później)
Chciałbym jednak prosić organizatorów o zwracanie większej uwagi na nieprawdopodobne rekordowe wyniki wg współczynnika wieku.
Przykłady:
wyniki już usunięte:
- Piotr Wiśniewski – 113,53% kat. VM85-89 czas 23:02, bieg w Krakowie dnia 9.05.2015r.
- Mark PETERS - 778,63 % - Bieg w Poznaniu (11.01.2014)
Te absurdalne wyniki długo były na stronach Parkrun (usunięte po interwencji)
wyniki istniejące:
- Piotr Wiśniewski – 136,10% kat. VM85-89 czas 20:55, bieg w Krakowie dnia 6.01.2018r.
- Joachim Rabiega – 99,82%, kat JM10, czas 18:44, bieg nr 142 w Lesznie dnia 4.06.2016r. – ten wynik mógłby być prawdopodobny, jednak przeczą temu pozostałe wyniki tego chłopca, które zamieszczam poniżej:
Data nr biegu miejsce czas współczynnik wieku
30.12.2017 * 223 * 23 * 29:24 * 60,54%
23.12.2017 * 222 * 48 * 30:01 * 59,30%
28.10.2017 * 214 * 30 * 30:38 * 58:11%
4.03.2017 * 181 * 25 * 23:19 * 76,34%
4.06.2016 * 142 * 5 * 18:44 * 99,82%
7.11.2015 * 112 * 21 * 23:19 * 84,77%
24.10.2015 * 110 * 21 * 23:12 * 85,20%
17.10.2015 * 109 * 10 * 22:07 * 89,37%
26.09.2015 * 106 * 12 * 22:19 * 88,57%
19.09.2015 * 105 * 16 * 22:42 * 87,08%
12.09.2015 * 104 * 13 * 22:49 * 86,63%
5.09.2015 * 103 * 14 * 23:12 * 85,20%
28.08.2015 * 101 * 5 * 21:28 * 92,08%
15.08.2015 * 100 * 47 * 33:08 * 59,66%
8.08.2015 * 99 * 9 * 22:23 * 88,31%
1.08.2015 * 98 * 14 * 22:36 * 87,45%
25.07.2015 * 97 * 11 * 23:11 * 85,26%
4.07.2015 * 94 * 7 * 21:35 * 91:58%
27.06.2015 * 93 * 11 * 21:49 * 90,60%
20.06.2015 * 92 * 13 - 22:14 * 88,91%
Brak jakiejkolwiek reakcji Parkrun Leszno na moje wątpliwości. Szkoda, bo nie jest to wychowawcze, tym bardziej ze w Lesznie sądząc po nazwisku biega rodzina tego „zawodnika”.

 

parkrun

Autor: parkrun Polska, 2018-01-08, 21:38 napisał/-a:
Dziękujemy za komentarze, które zawsze są dla nas wartościowe i motywują nas do dalszych starań na rzecz upowszechniania i podnoszenia jakości organizowanych biegów parkrun w Polsce. Chcielibyśmy odnieść się do komentarza dotyczącego podawanych przez nas wyników, w tym statystyk dot. współczynnika wieku, który jest publikowany wraz z rezultatami uczestników. Tak, w niektórych przypadkach nasz system błędnie generował wartość współczynnika. Dotyczyło to również w kilku przypadkach wyników podawanych dla naszych uczestników. Dziękujemy za informację na temat tych sytuacji, które zdarzały się i zapewne będą zdarzały się. Nasza inicjatywa prowadzona jest inicjatywą oddolną i wszyscy zaangażowani w jej organizację dokładają wszelkich starań aby podawane wyniki były poprawne. Jednocześnie, chcielibyśmy podkreślić, iż pomimo, że podajemy wyniki uzyskiwane przez naszych uczestników w ramach parkrun, to nie one stanowią najważniejszy element parkrun. Nasza inicjatywa ma na celu upowszechnianie i zachęcanie do uprawiania regularnej aktywności fizycznej, w szczególności tych, dla których nie jest to norma, a którzy poprzez udział w parkrun mogą pozytywnie wpłynąć na stan swojego zdrowia, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. W tym względzie staramy się likwidować wszelkie bariery, które mogą utrudniać udział w naszej inicjatywie, począwszy od możliwości udziału bezpłatnie, poprzez promowanie zarówno biegania, truchtania, jak i marszu czy też wolontariatu w ramach parkrun, jednorazową rejestrację czy też możliwość udziału w biegach parkrun w dowolną sobotę i w dowolnej lokalizacji. Dodatkowo, staramy się promować udział rodzin, co w znaczący sposób zachęca do udziału najmłodszych, jak i osoby starsze. Dziękując za zwrócenie uwagi na błędne wartości, wierzymy, że zaistniałe błędy w żaden sposób nie umniejszają zaangażowaniu wolontariuszy ani realizacji naszej głównej idei promocji sportu powszechnego oraz aktywizacji osób nie uprawiających aktywności fizycznej w sposób regularny.

 




Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768