redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Warszawa, 06 grudnia 2017, 06:30, 1497/151147Organizator
Supermaraton zainauguruje Narodowy Bieg Stulecia od Bałtyku

LINK 1: STRONA INTERNETOWA BIEGU
LINK 2: ARCHIWUM: WARSZAWA      Supermaraton Stulecia na terenie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie 10 listopada, w setną rocznicę przyjazdu do stolicy Pierwszego Marszałka Polski, decyzją PZLA będzie jednocześnie mistrzostwami kraju. Zainauguruje też Narodowy Bieg Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości od Bałtyku do Tatr.

Rejestracja zawodników na www.supermaratonstulecia.pl rozpoczęła się 5 grudnia i potrwa do 6 czerwca. „Wszystkie terminy nie są przypadkowe i służą edukacji poprzez sport” – podkreślił wiceprezes PZLA Tomasz Majewski. Dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą (Pekin 2008, Londyn 2012) przypomniał, że przez 12 lat w 20-letniej karierze startował w barwach klubu AZS AWF Warszawa, który w roku 2018 włączy się także w organizację wyjątkowej imprezy.

Rozpocznie się ona w sobotę 10 listopada o 7.36 - dokładnie w setną rocznicę przyjazdu do Warszawy Marszałka na nieistniejący już Dworzec Wiedeński. Z kolei 5 grudnia przypada 150. rocznica urodzin Piłsudskiego, natomiast 6 czerwca - 200. rocznica śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech.

Rejestracja może zakończyć się wcześniej, jeśli limit 150 miejsc zostanie wyczerpany. Wprawdzie w dyspozycji organizatorów będzie jeszcze pula rezerwowa, głównie dla czołowych zawodników w kraju i za granicą, to jednak – jak zaznaczył rektor dr hab. prof. AWF Andrzej Mastalerz – pojemność trasy (pętla długości 1500 m) wymusza wprowadzenie limitu.

„Cieszymy się z wyboru miejsca na tą wyjątkową imprezę stulecia, ale… Obiektywnie rzecz ujmując, pod względem logistycznym, a zwłaszcza zaplecza, to najlepsza w stolicy lokalizacja. Mamy wszystko, co jest niezbędne do przeprowadzenia nietuzinkowych zawodów, które potrwają pół doby. Ponadto przy trasie biegu znajduje się historyczny hotel Meksyk. Obiekt został wybudowany na potrzeby polskiej kadry przygotowującej się do igrzysk w Meksyku w 1968 roku i stąd pochodzi oryginalna nazwa” – powiedział rektor.

Robert Korzeniowski, który trzy złote medale olimpijskie spośród czterech zdobył w chodzie na 50 km przyznał, że supermaraton nie jest dystansem dla każdego. Jeśli już ktoś się na to decyduje, niech się odpowiednio przygotuje, stąd też wcześniejsza zapowiedź biegu, na 11 miesięcy przed jego rozpoczęciem. Ale… jeśli ktoś z różnych powodów nie zdoła pokonać 100 km i opuści trasę wcześniej, jego wysiłek nie pójdzie na marne – otrzyma medal i dyplom za przebiegnięcie danego dystansu.

„Aby umożliwić uczestnictwo w zawodach większej liczbie osób, szykujemy supermaratońskie sztafety o Puchar Stulecia jakich w Polsce, a chyba i na świecie, jeszcze nie było. Szczegóły podamy na wiosnę” – poinformował wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego Korzeniowski, który w przyszłym roku 50. urodziny zamierza uczcić w wyjątkowy sposób. Dodał, że i on jest związany z uczelnią Piłsudskiego, gdzie swą siedzibę ma założony przez niego w marcu 2015 roku klub RK Athletics, którego członkowie będą pomocni przy organizacji listopadowej imprezy.

Sędzia z międzynarodową licencją IAAF Janusz Rozum wyjaśnił, że niemalże wszystkie wielogodzinne biegi na świecie rozgrywane są na krótkich pętlach o długości od 1 do 3 kilometrów. „Trasa na AWF ma półtora kilometra, na którą składają się głównie dwie proste, przez co jest bardzo szybka” – podkreślił.

Wcześniej, w dniach 13-21 października, Rozum wraz z Januszem Krynickim, arbitrem międzynarodowym European Athletics, będą w stolicy Nepalu – Katmandu, sędziami Supermaratonu Stulecia Pamięci Polskich Himalaistów, którzy na zawsze pozostali na szczytach 14 ośmiotysięczników. Rejestracja (poprzez stronę polskiehimalaje.pl) rozpoczęła się już dwa lata temu i potrwa do maja. Dotychczas zgłosiło się blisko 400 osób, przy czym większość chce połączyć bieg z trekkingiem do bazy pod Everestem na wysokości 5400 m.

Również dwa lata temu zainaugurowana została rejestracja na projekt stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości z głównym celem: organizacją 100 biegów w 100 miastach z udziałem 100 tysięcy osób, które wystartowałyby 11 listopada o godzinie 11.11. Dotychczas zgłosiło się 65 miejscowości, a przygotowania na różnych szczeblach (m.in. produkcja jednakowych dla wszystkich uczestników koszulek biało-czerwonych, medali, dyplomów oraz innych gadżetów) są daleko zaawansowane.

Jedynym istotnym problemem – na co zwrócono podczas konferencji uwagę – jest niepewna data. Jeśli na 11 listopada zostanie wyznaczone referendum konstytucyjne, to – ze względów logistycznych – nie da się połączyć tego z zawodami. Wówczas organizatorzy będą musieli poszukać innego terminu, który z kolei nie kolidowałby z datą wyborów samorządowych.

„Na naszym terenie nie ma lokali wyborczych, więc nie ma tego problemu i 10 listopada będzie można biegać” – podkreślił rektor AWF.

Komentarze czytelników - 10podyskutuj o tym 
 

Jarek42

Autor: Jarek42, 2017-12-06, 07:10 napisał/-a:
Coś mało tych miejsc. Chociaż dystans i cena powinny trochę ostudzić zapędy biegaczy-amatorów.

 

henry

Autor: henry, 2017-12-06, 08:11 napisał/-a:
Jakoś w regulaminie nie znalazłem punktu kategorie wiekowe.

 

jkalinow

Autor: jkalinow, 2017-12-06, 09:21 napisał/-a:
Wiem, że pieniądze i kategorie są bardzo ważne, jednak czasami, raz na 100 lat, powinno być coś innego ważniejsze. Ale... Zrobimy kategorie wiekowe co rok, dla każdego, od 21 do 100 lat. Opłata startowa w Supermaratonie Kalisia 2017 wynosiła 180 zł, w Warszawie jest 150 zł, z czego 100 zł to same "prezenty": koszulki, medale, statuetki, plecaczki, buffy, dyplomy; poza za tym posiłek, całodzienne wyżywienie, a pakiet będzie jeszcze wzbogacony. Liczba miejsc ograniczona do 150 + rezerwa międzynarodowa aby tłoku na trasie nie było. Do tego dochodzą sztafety 4x100 osób na 100-lecie, a więc 400. Trzeba zatem ogarnąć ok. 600 osób. A to jest listopad, więc pod drzewem się nie przebiorą...

 

Jarek42

Autor: Jarek42, 2017-12-06, 09:59 napisał/-a:
Do wpisowego nie ma się co przyczepić. Np. taki Maraton Dębno żąda 140 zł.

 

Tatanka Yota

Autor: Tatanka Yotanka, 2017-12-06, 10:36 napisał/-a:
a mur chiński który tak MP promują 8 tysiaków

 

henry

Autor: henry, 2017-12-06, 10:44 napisał/-a:
Już wiem , kto mi odpisał. Janusz nie chodzi o nagrody , ale o kategorie wiekowe , najlepiej od + 40 co 10 lat. Jestem na wszystkich biegach 100 km w Kaliszu i Blizanowie a mam zaliczonych 28 100 km biegów wszystkie poza granicami kraju i tam zawsze podobnie jak w Kaliszu są kategorie wiekowe. Chodzi o ten pucharek. Przy okazji zapytam , czy będziesz organizował wyjazd na jubileuszowy bieg na Monte Casino. Pozdrawiam Henryk Cz.

 

jkalinow

Autor: jkalinow, 2017-12-06, 19:36 napisał/-a:
Heniu i koledzy, zrobić kat. wiekowe to nie problem. Np. jak w Kaliszu, gdzie zaliczyłem pierwszą w karierze setkę, którą bardzo mile do dziś wspominam. Ale... 100-lecie jest raz na 100 lat i chciałbym, aby ta impreza, otwierająca Narodowy Bieg Stulecia była tego godna i była inną od dotychczasowych. Drugiego 100-lecia nie dożyjemy. Dlatego oprócz medali będą statuetki, ale nie kupione w sklepie, a ręcznie robione, malowane dla każdego, kto pokona 100 km. Mogę dołożyć jeszcze każdemu puchar - ale... Puchary będą w następnych latach. Niechaj chociaż to 100-lecie wyróżni się czymś od minionych lat. Chętnie rozpatrzę każdą propozycję, aby uświetnić jubileusz. Niechaj to będzie nasza wspólna impreza, niech nas zjednoczy. Dałem podtytuł: Supermaraton Stulecia - tylko dla orłów biało-czerwonych. To będą orły które pokonają 100 km na terenie Józefa Piłsudskiego na 100-lecie. Czyż to nie jest solą wydarzenia?

Jeśli chodzi o Monte Cassino to już się bierzemy za sprawy organizacyjne na 75-lecie w 2019 roku. Chciałbym, aby pobiegło w maju tylu Polaków, ile jest tam polskich grobów. I zróbmy wszystko, aby oddać hołd poległym. Nie z wycieczką, nie autokarem, a biegiem pod górę tam, gdzie maki piją polską krew. Zamiast startować w Berlinie, Londynie, Nowym Jorku pobiegnijmy dla nich chociaż raz dla nich. I dla tych co jeszcze żyją, a walczyli. Za chwilę i oni odejdą. Spieszmy się zatem...

 

POZDRAWIAM

Autor: POZDRAWIAM, 2017-12-06, 19:37 napisał/-a:
Czytam wiele regulaminów gdy mam zamiar wziąć udział w danych zawodach.
Gdy nie znajduje podziału na kategorie wiekowe wiem jedno organizator ma mnie gdzieś głęboko w d**** ....
i na pewno na takie zawody nie pojadę.

 

kos 88

Autor: kos 88, 2017-12-07, 17:52 napisał/-a:
Bardzo fajnie że Ktoś wpadł na taki pomysł - Gratulacje !!!
A że nie ma kategorii ... - No cóż, wszak w regulaminie nic nie pisze o obowiązku startu w tym biegu , więc Heniu zawsze możesz startować na innym biegu.

 

jkalinow

Autor: jkalinow, 2017-12-07, 20:50 napisał/-a:
Szanowni koledzy, trzeba było od czegoś zacząć. Projekt regulaminu konsultowany był w gronie 28 osób - przede wszystkim biegaczy. Nikt nie dodał punktu kat. wiekowe. Ale... Regulamin nie jest biblią. Jeśli jest taka wola, to wprowadzimy te kategorie. Tylko poczekajmy miesiąc-dwa, aby zobaczyć, ile osób się zgłosi. Bo jeśli w każdej kategorii będą po 3 osoby, to my już dziś damy im puchary i nie muszą startować. Podkreślamy - to ma być nasza wspólna impreza na 100-lecie i jesteśmy otwarci na różne propozycje. A o tym, czy je wprowadzimy w życie, zadecydujecie WY. Analizujemy każdą propozycję i za uwagi dziękujemy.

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768