Żory, 21 pazdziernika 2017, 20:33, 1751/117878Mateusz Malaca
X Jubileuszowy Żorski Bieg Uliczny przeszedł do historii

LINK 4: WYNIKI BIEGU - OPEN
LINK 5: WYNIKI KOBIET - PDF
LINK 6: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 7: ARCHIWUM: ŻORY

Największa impreza biegowa w Żorach, rozegrany 15 października 2017 X Żorski Bieg Uliczny, zgromadziła na starcie prawie 1800 osób. Łącznie wszyscy uczestnicy obu tras przebiegli 10.670 kilometrówm. Do udziału w Biegu Głównym na 10 km uprawnionych było aż 927 osób, pakiety startowe pobrało 860 osób a bieg ukończyło 830 biegaczy.

Wśród nich nie zabrakło zawodników z Ukrainy, Włoch oraz Czech oraz wytrawnych biegaczy z najdalszych zakątków naszego kraju. Najszybciej atestowaną trasę pokonał Dawid Malina reprezentujący Inżynierię Biegania z Rybnika ustanawiając tym samym rekord trasy żorskiego biegu z czasem 30 min. 46 sek. (poprzedni najlepszy wynik z 2015 roku należał do Artema Kazbana i wynosił 31,02 min.)

Historia frekwencji OPEN

Tegoroczną kategorię generalną mężczyzn wygrał wcześniej wspomniany Dawid Malina a tuż za nim znalazł się Kamil Karbowiak reprezentujący Kotwicę Brzeg (30,51 min.) Natomiast na ostatnim miejscu podium stanął Ukrainiec Veretskyi Paulo (31,21 min.). Z pośród 213 kobiet, które przebiegły dystans 10 km, najszybsza była biegnąca z numerem 1 Katarzyna Kowalska z klubu LKS Vectra Włocławek, reprezentantka kraju, olimpijka z Pekinu i Rio de Janeiro specjalizująca się w biegach na 3000 m oraz maratonach. Wygrała ona generalną kategorię kobiet uzyskując czas 35 min. 59 sek. i wyprzedzając Anetę Suwaj zawodniczkę z AZS AWF Katowice.

Bardzo wysokie 7 miejsce wśród wszystkich kobiet zajęła zawodniczka UKS Czwórka Żory Kubiak Izabela. Najstarszym uczestnikiem biegu jak i wielu poprzednich edycji naszej imprezy był ponownie 78 letni Edward Kurek.

Wyróżniono również w Biegu głównym najlepszych mieszkańców Żor.
Najlepszym żorzaninem okazał się Jarosław Kożdoń a najlepsza żorzanką wspomniana wcześniej Izabela Kubiak. Przyznano także zgodnie z regulaminem nagrody zwycięzcom wszystkich 11 kategoriach wiekowych.

Warto zaznaczyć iż na trasie 10 kilometrowego biegu mogliśmy zobaczyć aż 270 mieszkańców Żor którzy stanowili prawie 1/3 wszystkich uczestników. Wśród żorzan pobiegli miedzy innymi dyrektor Mosir Żory Arkadiusz Stanula, radni Wojciech Maroszek i Kamil Owczarek oraz były senator Adam Zdziebło.

Ku ogromnemu zadowoleniu organizatorów również rekordowa ilość uczestników pokonała dystans 2,5 km w Biegu po zdrowie. W tym głównie rekreacyjnym biegu wspólnie biegało aż 948 osób a wśród nich zorganizowane grupy szkół, klubów czy instytucji oraz osoby indywidulane i całe rodziny. Do rzeszy biegaczy jak zawsze dołączyli miłośnicy Nordic Walking. Na mecie biegu po zdrowie sklasyfikowano i nagrodzono tylko sześć najlepszych biegaczek i biegaczy. Najszybciej dystans Biegu po Zdrowie pokonał Robert Łukasik z Żor a najszybszą kobietą okazała się Julia Han z Raciborza.

Najmłodszym uczestnikiem tego biegu był Dominik Fabian a najstarszym 81 letni Michał Krajewicz. Z numerem 1 bieg pokonał Piotr Kosztyła Przewodniczący Rady Miasta, który wraz z Prezydentem Waldemarem Sochą objął honorowy patronat nad X edycją biegu.

Podczas całej imprezy zarówno na stracie, mecie jak i na hali sportowej podczas rejestracji oraz wręczania nagród rolę gościa specjalnego pełnił Szymon Ziółkowski młociarz, mistrz olimpijski i mistrz świata, który rozdawał liczne autografy, udzielał wywiadów i pozował do pamiątkowych zdjęć.

Uczestnikom imprezy, którzy ukończyli biegi wręczono na mecie pamiątkowe medale a zwycięzcy na podium odbierali w hali sportowej puchary i nagrody ufundowane oraz wręczane przez sponsorów i władze miasta.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji dziękuje wszystkim którzy wsparli nasz tegoroczny bieg głownie sponsorom i fundatorom nagród, wszystkim partnerom, organizacjom i wolontariuszom za pomoc i zabezpieczenie trasy. Zapraszamy na kolejną edycję już w przyszłym roku.