W.Brytania, 24 kwietnia 2017, 09:28, 1849/140952
Łukasz
Maraton w Londynie – 2:17:01 Mary Keitany!

LINK 1: STRONA INTERNETOWA MARATONU
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - W.BRYTANIA

W minioną niedzielę, na maratońskiej trasie w Londynie Kenijka Mary Keitany uzyskała najlepszy wynik w historii w biegu bez udziału mężczyzn. Dotychczasowy, rekordowy wynik uzyskany w oddzielnym biegu w gronie kobiet należał do Pauli Radcliffe, która również w Londynie przed 12 laty uzyskała 2:17:42.

W 2011 roku Keitany stała się pierwszą lekkoatletką w historii, która zeszła poniżej 66 minut w półmaratonie. Uzyskała wówczas w Ras Al Khaimah 1:05:50. Dwa lata wcześniej wygrała mistrzostwa świata na tym dystansie. Od tego momentu po 3 razy triumfowała zarówno na trasie maratonu w Londynie i w Nowym Jorku.

Podczas tegorocznego Virgin Money London Marathon Keitany rozpoczęła rywalizację w szaleńczym tempie. 10km minęła w 31:17, a półmetek w 1:06:54! W drugiej fazie biegu tempo spadło i ostatecznie Keitany zameldowała się na mecie po 2 godzinach, 17 minutach i 1 sekundzie. Oto jak mijała poszczególne „piątki”:

16:59

Przed kilkoma laty forsowano projekt dotyczący ratyfikacji wyłącznie rekordów świata w oddzielnych biegach kobiecych. Ostatecznie pomysł nie został wcielony w życie i nadal oficjalnym rekordem świata jest 2:15:25 Pauli Radcliffe sprzed 14 lat. Wówczas Brytyjka pobiegła zupełnie inaczej. Połowę dystansu pokonała w 1:08:02, drugą natomiast w 1:07:23.

Na drugim miejscu w Londynie uplasowała się aktualna rekordzistka świata w biegu na 5000m (14:11.15) Tirunesh Dibaba. 3-krotna mistrzyni olimpijska i 5-krotna złota medalistka mistrzostw świata w biegach na 5000 i 10000m jeszcze do 40km pozostawała minutę i dwanaście sekund za plecami Keitany. W końcówce stratę nieco odrobiła i ostatecznie wbiegła 55 sekund za zwyciężczynią. W bardzo długiej już karierze Dibaby był to dopiero drugi maraton. Debiutowała przed trzema laty w Londynie z czasem 2:20:35.

Top „10” Pauli Radcliffe i Mary Keitany:

W dotychczasowej historii kobiecego maratonu padło 31 wyników poniżej 2:20:00 autorstwa 22 zawodniczek. W zdecydowanej większości rezultaty zostały uzyskane na trasach regulaminowych (29).

Maratoński top „15” pań:

Najbardziej wartościowym wynikiem, który uplasował zawodniczkę na drugim miejscu było 2:17:56 Tirunesh Dibaby z niedzielnego maratonu w Londynie. Najszybciej po trzecią pozycję musiała biegać Mare Dibaba przed pięcioma laty w Dubaju (2:19:52). Autorkami najlepszego zamknięcia pierwszej dziesiątki są: Beleynesh Oljira – 2:24:21 (Boston 2014) i Betelhem Moges - 2:24:29 (Dubai 2015).

W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Daniel Wanjiru, triumfator maratonu w Amsterdamie sprzed pół roku (2:05:21). Wanjiru pokonał aktualnego rekordzistę świata w biegu na 5000m i 10000m, trzykrotnego mistrza olimpijskiego i pięciokrotnego świata na wspomnianych dystansach, Kenenisę Bekele. Ta dwójka rozpoczęła bieg w bardzo szybkim tempie mijając 5km w 14:12. Połowę dystansu pokonali w 1:01:43, a ostatecznie zameldowali się na mecie w czasie znacznie powyżej 2:05. Na czwartym miejscu przybiegł dwukrotny mistrz świata i wicemistrz olimpijski w maratonie, znany z polskich biegów ulicznych przed dekadą, Abel Kirui.

Na trasie maratonu w Londynie padło dotychczas aż 10 wyników autorstwa pań poniżej 2:20:00 i 257 lepszych niż 2:30:00. Mężczyźni 22 razy „łamali” barierę 2:06:00 i 184-krotnie schodzili poniżej 2:10:00. Na liście zwycięzców figurują dwa polskie nazwiska. W 1990 roku triumfowała Wanda Panfil (2:26:31), a 5 lat później Małgorzata Sobańska (2:27:43). Najwyżej wśród mężczyzn plasował się Jan Huruk 25 lat temu zajmując drugie miejsce - 2:10:07 (rok wcześniej był trzeci). Najszybszym odnotowanym występem Polaka było 2:09:49 Grzegorza Gajdusa (5 pozycja w 1994r). Dwukrotnie w stolicy Wielkiej Brytanii padał rekord Polski. W 1984, czasem 2:11:34 ustanawiał go Bogumił Kuś, a 3 lata później rekordowe 2:10:26 uzyskiwał Bogusław Psujek.