Krzysiek_biega
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Paryż, Rotterdam, Kijów, Hanower

Katarzyna Kowalska zajęła wysokie siódme miejsce w maratonie paryskim, drugim co do wielkości maratonie na świecie. Pani Katarzyna z wynikiem 2:30:24 uzyskała minimum na londyńskie mistrzostwa świata (2:30:45). Warto wspomnieć że w 1993 roku wygrał Leszek Bebło (2:10:46).Według firmy pomiarowej sklasyfikowano 42440 zawodników co jest nowym rekordem frekwencji.

Przenieśmy się szybko do Kijowa gdzie odbyły się Mistrzostwa Ukrainy w Półmaratonie, wysokie drugie miejsce zajął Szymon Kulka - aktualny mistrz Polski w półmaratonie uzyskał wynik 1:05.26, tracąc 1.5 minuty do zwycięzcy z Afryki, wyprzedzając jednocześnie o 15 sekund mistrza z Ukrainy Romana Romanenko. Silna grupa amatorów z Polski brała udział w maratonie Rotterdamie, który został nieco w cieniu na tle maratonu w stolicy Francji. W Rotterdamie bowiem dziewięciu zawodników rozprawiło się z bariera poniżej 2:10 - najlepszy z Polaków Krzysztof Górny z wynikiem 2:36:29 zajął 66 miejsce.

Małżeństwo Paul Lonyangata i Purity Rionoripo odnieśli zwycięstwo w Schneider Electric Marathon de Paris Rionoripo pobiła rekord trasy uzyskując czas 2:20:55. Natomiast jej mąż Longyangata był pierwszy w kategorii mężczyzn. Na metę wbiegł z czasem 2:06:10. Tak jak się spodziewano kobiecy bieg zapewnił dużą dawkę emocji. Frenchman Frederic Bouvier, która odpowiedzialna była za utrzymanie tempa prowadziła grupę. Na piątym kilometrze zegarki wskazały czas 16:51, a na dziesiątym 33:32. Grupa prowadzona przez Bouvier przebyła połówkę trasy w 1:10:19 dając tym samym nadzieję na pobicie rekordu trasy ustanowioną przez Feyse Tadesse w 2013. Czołówka składała się z 6 biegaczek: Netsanet Gudeta, Visiline Jepkesho, Yebrgual Melese, Fiomena Cheyech, Rionoripo i Agnes Barsosio.

Tuż przed 30 km Etiopka Gudeta była pierwszą zawodniczką, która nie wytrzymała szybkiego tempa biegu i nie była w stanie biec dalej w towarzystwie swoich rywalek z grupy. Kolejno Melese zaczęła walczyć z szybkim tempem ustanowionym przez Kenijkę Jepkesho. Niestety ona także nie zdołała utrzymać tempa. Z kolei Rionoripo na 36 km zaczęła przyspieszać. Zwyciężczyni z 2012 z Maratonu w Lizbonie - Rionoripo, 40 km biegu przebyła w 2:13:31, 2 sekundy przed Barosio i 13 sekund przed Jepkesho. Barsosio, która wygrała w 2012 Dusseldorf Marathon dogoniła liderkę, co zaowocowało zaciętą walką pomiędzy Kenijkami na końcówce wyścigu. Na ostatnim kilometrze Rionoripo udało się jeszcze raz oderwać od rywalki i wbiegła na metę jako pierwsza kobieta z czasem 2:20:55 poprawiając rekord trasy o 11 sekund.

"Jestem taka szczęśliwa. To wspaniały dzień dla mnie, wygrałam prestiżowy maraton”- powiedziała Rionoripo, która poprawiła swoją życiówkę o prawie cztery minuty. Obecnie na światowej liście 2017 zawodniczka zajmuje drugą pozycję. Barsosio wróciła do domu ze srebrnym medalem. Miejsce na podium dopełniła Fiomena Cheyech, która zakończyła wyścig z życiówką 2:21:22.

W rywalizacji meżczyzn duża grupa licząca około 20 biegaczy pokonała 5km w 14:39 co sugerowało przebiegniecie maratonu w 2:03:40 znacznie poniżej obecnego rekordu. Rekord trasy został ustanowiony podczas debiutanckiego biegu Kenenisa Bekele w 2014 (2:05:04). Niestety tempo biegu wkrótce osłabło. Czołówka pokonała 10 km w 29:43. Grupa składająca się z 15 mężczyzn, która prowadzona przez pacemakerów przebiegła połówkę trasy w 1:02:56.

Ostatni pacemaker Simon Cheprot opuścił grupę po osiągnięciu 30 km (1:29:38). Kenijczyk Stephen Chebogut, którego życiówka wynosi 2:05:52 postanowił podkręcić tempo i sprawdzić swoich rywali. W tym momencie grupa składająca się z siedmiu zawodników Asbel Kipsang, Abayneh Ayele, Yitayal Atnafu, Lonyangata i Solomon Yego walczyli o zwycięstwo. Kilometr później Lonyangata zdecydował się na zrobienie pierwszego kroku, który zaowocował rozbiciem grupy. Yego , Atnafu i Chebogut dotrzymali mu tempa, podczas gdy Ayele i Kipsang zaczęli słabnąć. Imponująca siła Lonyangata została potwierdzona, kiedy to cztery kilometry do końca po raz kolejny podkręcił tempo.

Chebogut nie był w stanie odpowiedzieć na ten atak. Dziesięć metrów za liderem starał się już tylko utrzymać rytm i trzymać Lonyangata. Jednakże Lonyangata potwierdził swoją siłę i kontynuował dalsze zwiększanie przewagi nad rywalami. Przekroczył linię mety jako zwycięzca (2:06:10), poprawiając swoją życiówkę o 1:07.

Czuję się bardzo dobrze, moim celem było zwycięstwo. Warunki były wspaniałe - powiedział 24-letni Kenijczyk, który zaliczył swoje pierwsze zwycięstwo w maratonie od czasu zwycięstwa w Szanghaju dwa lata temu. Chebogut, który wygrał w 2015 Eindhoven Marathon finiszował tym razem jako drugi 2:06:58. Wyprzedzając trzeciego Yego o 15 sekund. Pierwszy zawodnik gospodarzy Francuz Hassan Chahdi ukończył bieg na 12 miejscu Zawodnik poprawił swoją życiówkę i na mecie meldował się z czasem 2:10:20, znacznie poniżej normy (2:12:00) do eliminacji na Mistrzostwa Świata w Londynie 2017.

09.04.2017: Schneider Electric Marathon de Paris (Francja)