Zagranica, 18 stycznia 2017, 10:24, 1623/158716
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez USA, Francję, Japonię, Ugandę, Włochy, Belgię

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Etiopczyk Getaneh Tamire rozpoczął swój nowy sezon w 2017 ze zwycięstwem na dystansie ponad 9 km w biegu Cross Quest France zorganizowanym w sobotę, 15 stycznia w miasteczku Le Mans na zachodzie Francji. Tamire miał trzykrotną okazję reprezentować swój kraj na szczeblu kontynentalnym w ciągu ostatnich dwóch lat. W 2015 w trakcie 11 edycji Igrzysk Afrykańskich organizowanych w Brazzaville zawodnik zdobył złoty medal w biegu na 5000 m. 23 latek zdołał również rywalizować o czołowe miejsce w drużynie narodowej na Mistrzostwa świata w biegach przełajowych w tegorocznej edycji zaplanowanej na 26 marca w mieście Kampala w Ugandzie.

Latem ubiegłego roku Tamire pobił swój rekord życiowy na 5000 m wynikiem 13 min. 5 sek. i 59 setnych sekundy. Wygrał również bieg seniorów na 9 km z czasem 28 min 52 sek., wyprzedzając tym samym o 3 sekundy zawodnika z afrykańskiego Burundi – Thierry’ego Ndikumwenayo (28 min.55 sekund) oraz Biyazenego Alehegn, który ukończył bieg na trzeciej pozycji z wynikiem 29 min. 7 sek. Kenijczyk Biyazen Alehegn uzyskał również czwartą lokatę w biegu na 5000 m w 16 Mistrzostwach Świata Juniorów w Lekkoatletyce w lipcu 2016 w Szczecinie. Reprezentująca francuskie barwy Kenijka Susan Kipsang zwyciężyła w biegu kobiet na dystansie 6,3 km osiągając wynik 22 min 27 sek. pokonując swoją etiopską rywalkę Chaltu Negasa (22 min. 39 sek.), przedstawicielkę Bahrajnu Edao Bontu (22 min. 43 sek.) a także zdobywczynię złotego medalu na dystansie 1500 m na Mistrzostwach Świata Juniorów w Lekkoatletyce – Adanech Anbesa, która tym razem ukończyła bieg jako czwarta z wynikiem 22 min. 49 sek. Zarówno Alehegn jaki i Anbesa mają szansę reprezentować Etiopię w marcu na Mistrzostwach świata w biegach przełajowych.

Po upływie trzech lat od swojego pierwszego zwycięstwa, Kenijczyk Robert Ndiwa odniósł swoje drugie zwycięstwo w 40 edycji włoskiego Cross Internazionale della Vallagarina w trakcie sobotniego biegu na oprószonych śniegiem obrzeżach miasta Rovereto.

Ndiwa ukończył 9 kilometrową, podzieloną na etapy i zlokalizowaną na pofałdowanym terenie trasę w ciągu 27 min. 22 sek., pokonując jednocześnie przewagą 5 sekund Burgundczyka Oliviera Irabaruta a także startującego w ojczystym kraju, włoskiego biegacza Marco Salami (27 min. 32 sek.). Jednocześnie, wspomniany wyżej Olivier Irabaruta zwyciężył w trakcie organizowanego w Rzymie Biegu Noworocznego na 10 km pochodzącego z Kenii zawodnika Stanleya Biwotta. Etiopka Alemitu Hawi była o krok od uzyskania tytułu pierwszej kobiety od 1990, która uzyskała z rzędu dwa identyczne tytuły, jednak zdobywczyni srebra z 2014 na dystansie 5 km musiała dwa lata później w Mistrzostwach Świata Juniorów ustąpić biegaczkom Sarze Dossena (22 min. 25 sek.) i ValeriRoffino (22 min. 27 sek.) w biegu na 6 km z wynikiem końcowym 22 min 45 sek.

W organizowanym w Kerkrade sobotnim biegu Abdijcross Szwed David Nilsson zwyciężył w wyścigu mężczyzn, uzyskując wynik 33 min 46 sek. i wyprzedzając w klasyfikacji reprezentanta Belgii etiopskiego pochodzenia Tasama Dame (34 min. 6 sek.) i wywodzącego się ze wschodnioafrykańskiego kraju Burundi – olimpijczyka Onesphone Nkuzimana (34 min. 32 sek.) Dla Nilssona zwycięstwo było jednocześnie formą rekompensaty po nieukończonym biegu w trakcie Mistrzostw Europy w biegach przełajowych .

Belgijskie atletki zdobyły kolejno pierwsze i drugie miejsce w biegu kobiet, przy czym 23 - letnia Imana Truyers pokonała swoją dwadzieścia lat starszą rywalkę Veerle Dejaeghere (22 min.54 sek.), przybiegając na linię mety 12 sekund wcześniej, uzyskując tym samym wynik 22 min 42 sek.

14.01.2017: 36 Cross Ouest Franc (Pays, Francja)