Zagranica, 11 stycznia 2017, 08:10, 1545/137502
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez USA, Szkocję, Włochy, Francję, Hiszpanię, Kenię

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

W sobotę Leonard Korir w barwach USA niespodziewanie zwyciężył Great Edinburgh International XCountry, wyprzedzając brytyjskiego zawodnika Callum Hawkinsa zaledwie kilka metrów przed metą. Hawkins w typowy dla siebie sposób wystrzelił jak z procy od początku wyścigu wysuwając się na prowadzenie. Zeszłoroczny zwycięzca Garrett Heath z USA był tuż za plecami Brytyjczyka przez większą część wyścigu. Jednakże w pewnym momencie zaczął zwalniać.

Korir, rodak Heatha zdecydował się podjąć wyzwanie i przełamać prowadzenie Hawkinsa, mimo wielu prób Korir nie miał możliwości objęcia prowadzenia, zostały ostatnie dwie minuty biegu kiedy to po trudnych i ostrych zakrętach wyścigu, po pokonaniu ostatniego strumyka z wodą Hawkins źle technicznie z niego wyszedł i popełnił fatalny w skutkach błąd, wykorzystał to Korir, nabrał pewności siebie i na ostatnich 20 merach zawodnik USA w sprinterskim stylu doszedł, a następnie zaczął wyprzedzać Hawkinsa i przekroczył linię mety z czasem 24:03. Sekundę później przybiegł Hawkins.

Mówiłem do siebie, że będę drugi. Nie mogę uwierzyć w to, że wygrałem - powiedział Korir.

Podwójny mistrz świata i mistrz olimpijski Mo Farah nie był uważany za faworyta tych zawodów. Ostatecznie ukończył zawody na siódmym miejscu z 6 sekundową stratą do piątego zawodnika Gerretta Heatha. Mo Farah przekroczył linię mety z czasem 24:49.
To nie było to, co chciałem zrobić, ale w tym miejscu jestem. Ostatnich parę treningów nie wychodziło tak dobrze jak bym tego chciał, ale to jest wydarzenie drużynowe. Chciałem tu przyjechać i reprezentować swój kraj, pomóc chłopakom. - powiedział Farah.

Turecka mistrzyni Europy w biegach przełajowych Yasemin Can, reprezentująca europejską drużynę wygrała kobiecy bieg na 6 km. 20-latka minęła linię mety z czasem 20:36. Wywalczyła tym samym 21 sekund przewagi do drugiej zawodniczki, którą była Irlandka Fionnuala McCormak. Zawodniczka tak samo jak Yasemin Can reprezentowała europejską drużynę.
Na 23 pozycji zameldowała się Katarzyna Rutkowska, piąta zawodniczka grudniowych ME w biegach przełajowych w kategorii U23.

W mieszanej sztafecie 4x1km, która nie wliczała się do końcowej klasyfikacji zespołowej drużyn, zwycięstwo odnieśli gospodarze. Dzięki znakomitym nogom biegaczki Laura Muir, brytyjska drużyna zdobyła puchar Stewart (Stewart Cup). Po zabraniu pałeczki przez Muir jej drużyna była na drugiej pozycji tuż za szkockim zespołem. Ostatecznie Muir wyprzedziła Szkotów i dotarła na metę z siedmio sekundową przewagą.

We wczesnych godzinach popołudniowych odbył się męski bieg juniorów na dystansie 6 km. Wygrał go Noah Affolder pokonując dystans w 19:29. Z kolei kobiecy bieg juniorek na dystansie 4km z czasem 13:56 wygrała Brytyjka Harriett Knowles-Jones, wywalczając tym samym pierwsze zwycięstwo dla drużyny gospodarzy tego popołudnia.

Nowi zwycięzcy pojawiają się w Embu.
Ósmy i ostatni odcinek serii Athletics Kenya Cross Country w Embu był pozbawiony wielu światowej klasy sportowców, co pozwoliło mniej znanym Morris Munene i Sheila Chesang zdobyć zwycięstwo w wyścigach seniorów. Munene, który może poszczycić się życiówką wynoszącą 1:00:35 w półmaratonie wygrał męski wyścig na 10 km z czasem 30:56. Vincent Toroitich, który biegł blisko Munene przekroczył linię mety w tym samym czasie. W biegu na 10 km kobiet wygrała Chesang. Na mecie zameldowała się 43 sekundy przed drugą zawodniczką Poliine Wanjiku. Chesang przebiegła 10 km w czasie 35:56. Światowe Mistrzostwa Biegów Przełajowych w Kampala w 2017 rozpoczną się w przyszły weekend. Pierwszy kwalifikacyjny wyścig w drodze do Kenijskich Mistrzostw Biegowych odbędzie się 11 lutego.

7.01.2017: Great Edinburgh International XCountry (Wielka Brytania)

23 Katarzyna RUTKOWSKA EUR 22.04

08.01.2017: 18 EME EDITION DE LA PROM CLASSIC (Nicea, Francja)

3 Charlotte MAURIN 35:13

08.01.2017: Disney World Marathon * (Orlando, USA)

3 Heather SCHULZ 2:59.13

*Jest afera powiązana z biegami towarzyszącymi. W związku z zapowiedziami iż przewidywana na ten dzień są bardzo niebezpieczne dla życia ludzkiego warunki atmosferyczne odwołano wszelkie biegi towarzyszące. Organizatorzy zaproponowali potencjalnym uczestnikom przenieść wpisowe na inny bieg lub bilet wstępu które właścicielem jest disneyowska fundacja. Wprawdzie uczestnikom i tak zagwarantowano pamiątkowy medal z wydarzeniu które się nie odbyło i nie ma takiej wartości jakim jest pokonanie dystansu za swój udział to chodzi o bagatela nieco ponad 4 mln dolarów które zebrano z wpisowego i poszło wraz z huraganem, sprawa jest rozwojowa i kołem się toczy ....

08.01.2017: 63 Cross int. Zornotza (Viscaya, Hiszpania)

Zdobywca 9 miejsca z olimpiady na dystansie 10.000 m Nguse Amlosom z Erytrei zwyciężył w niedzielę w Cross Internacional Zornotza w Amorebieta pokonując Kenijczyka Jairus Birech w zawodach seniorów na 10.7 km. W przeciągu nieco ponad tygodnia Amlosom w spokojny dzień wywalczył swoje drugie, znakomite zwycięstwo na hiszpańskiej ziemi. Po wygraniu sylwestrowego wyścigu ulicznego San Silvestre Vallecana na dystansie 10 km w Madrycie, tym razem zameldował się na mecie z czasem 32: 53 i pokonał Birecha mając nad nim 3 sekundy przewagi. Europejski Mistrz na 5000m IIias Fifa finiszował na trzecim miejscu, uzyskując czas 33:01. Wyprzedził Ayad Lamdassem (33:05) i Antonio Abadia (33:11), podczas gdy weteran Jesus Espana, ukończył zawody na siódmej pozycji, przekraczając metę z czasem 33:30.

W biegu kobiet na 8,7km brytyjska olimpijka Jess Martin ( z domu Andrews) pokonała urodzoną w Etiopii Hiszpankę Trihas Gebre, która zajęła siódmą lokatę w zeszłym miesiącu na Mistrzostwach Europy w Biegach Przełajowych w Chia (European Cross Country Championships). Martin, która w trakcie sezonu letniego poprawiła swoją życiówkę na 10.000m z 33:21.53 na 31:35.92 pokonała faworytkę Gebre i minęła linię mety z 25 sekundową przewagą nad rywalką. Czas, który uzyskała Marin to 30:25.