Żory, 19 pazdziernika 2016, 07:58, 1677/305274Mateusz Malaca

LINK 3: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 4: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 5: GALERIA ZDJĘĆ - PRZEMEK
LINK 6: ARCHIWUM: ŻORY

Pomimo dżdżystej, niezbyt sprzyjającej pogody 16 października 2016 na starcie IX Żorskiego Biegu Ulicznego, organizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współudziale Urzędu Miasta w Żorach, stanęło ogółem 1508 zawodników, którzy pokonali łączny dystans 9290 km. Bieg Główny na 10 km atestowanej trasy, ukończyło 772 biegaczy.

Najlepszym biegaczem w klasyfikacji generalnej w kat. mężczyzn okazał się Paweł Olijnyk, natomiast w kat. kobiet pierwsza była na mecie Valentyna Kiliarska. Zwycięzca biegu pokonał trasę w 31 minut i 28 sekund. Dużą frekwencją cieszył się również Bieg Po Zdrowie, podczas którego należało pokonać dystans 2,5 km. Ukończyło go 736 zawodników, wśród których znaleźli się również amatorzy nordic walking. Bieg ten miał charakter rekreacyjny. Klasyfikowano jedynie sześciu najlepszych biegaczek i biegaczy. W obu biegach wyróżnieni zostali najstarsi i najmłodsi zawodnicy. Najstarszym zawodnikiem tegorocznego Biegu Głównego okazał się 77 letni Edward Kurek, najmłodszą osobą była zaledwie siedmioletnia Emilia Skęczek.

W Biegu Po Zdrowie najstarszą uczestniczką, która pokonała trasę była Stanisława Skrzypiec, najmłodszym biegaczem okazał się Adam Kuś. W biegu głównym, zostali uhonorowani na podium najszybsi żorzanie i żorzanki. Pierwsze miejsce przypadło w udziale Jarosławowi Kożdoniowi, tytuł najszybszej żorzanki uzyskała Izabela Kubiak. Wśród uczestników biegu głównego jak co roku nie zabrakło radnych oraz przedstawicieli UM.

Do mety dobiegli Anna Ujma, Kamil Owczarek, Arkadiusz Kuś. Wśród kilkuset osobowej grupy biegu po zdrowie nie zabrakło doświadczonych biegaczy obok których startowali amatorzy, kilku osobowe rodziny, uczniowie i nauczyciele żorskich szkół, przedszkolaki, członkowie klubów, stowarzyszeń i organizacji sportowych. Atmosferę imprezy uświetniła też obecność gościa specjalnego Adama Kszczota polskiego lekkoatlety, specjalizującego się w biegu na 800 metrów. Medalisty mistrzostw Świata i Europy.

-7%

Nasz gość w tym dniu rozdawał setki autografów, fotografował się z biegaczami, opowiadał o swoim sportowym życiu oraz pokonał dystans biegu po zdrowie z honorowym numerem 1 na koszulce. Na mecie wszyscy uczestnicy obu biegów otrzymali pamiątkowe medale. Poszczególni zwycięzcy 11 kategorii Biegu Głównego na podium zostali uhonorowani statuetkami, nagrodami finansowymi oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez sponsorów. Nagrody wręczali Prezydent Miasta Waldemar Socha i Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła, którzy objęli honorowy patronat nad biegiem.

Na zakończenie imprezy odbył się również konkurs którego zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez sponsorów biegu. Zgodnie z regulaminem Grand Prix 2016 Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, w biegach masowych, mieszkańcy województwa śląskiego za udział i uzyskane miejsce w żorskim biegu zdobyli punkty rankingowe.

Tak duża impreza nie mogła by się odbyć bez sponsorów. Kilkanaście firm i osób prywatnych wspierało finansowo i rzeczowo bieg uliczny za co szczególnie dziękujemy w imieniu zawodników i organizatorów. Organizator imprezy pragnie również serdecznie podziękować wszystkim podmiotom, które pomagały w zabezpieczeniu trasy biegu.

Szczególne podziękowania należą się: Komendzie Miejskiej Policji w Żorach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Rowniu, Żorach i Kleszczowie, Stowarzyszeniu Ratowniczemu „ISKRA”, Związkowi Harcerstwa Polskiego i Grupie Biegowej HR Max oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do współorganizacji imprezy wraz z wolontariuszkami z liceum Karola Miarki.

MOSiR już zaprasza do udziału w przyszłorocznej X edycji Żorskiego Biegu Ulicznego. Z okazji jubileuszowego dziesiątego biegu w przyszłym roku planujemy przygotować wiele niespodzianek i atrakcji, o których będzie informować na stronie ośrodka.

Szczegółowe wyniki z IX Biegu Ulicznego można sprawdzić pod linkiem: wyniki.datasport.pl/results1996/

2016-09-21 - Już za miesiąc w Żorach wielkie bieganie...
  2016-07-23 - Żory zakochane w biegach, ponownie zapra...