Zagranica, 07 wrzesnia 2016, 08:30, 1529/167507
Bartkiewicz
Biegiem przez Holandię, Białoruś, Hiszpanię

LINK 1: ZOBACZ WYNIKI BIEGU W MIŃSKU
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Minionej niedzieli w holenderskim Tilburgu odbyła się 29-ta edycja biegu Tilburg Ten Miles. Organizatorzy tradycyjnie już postarali się o zaproszenia dla bardzo mocnych biegaczy elity, wśród których prym wiedli przedstawiciele krajów afrykańskich.

Na linii startu pojawił się między innymi Abel Kirui - mistrz świata w maratonie z Berlina i Daegu. Na dystansie 10 mil w niedzielne przedpołudnie musiał on jednak uznać wyższość swoich rywali. Najlepszy okazał się 19-letni Kenijczyk Rodgers Kwemoi, który triumfował z czasem 46:04. Zawodnik ten popisał się na finiszu znakomitymi umiejętnościami sprinterskimi. Jeszcze na 100 metrów do mety ramię w ramię podążał on do mety wspólnie ze swym rodakiem Johnem Langatem i reprezentantem Ugandy Mosesem Kurongiem. Kwemoi jednak ostatnie metry pokonał najszybciej dzięki czemu o ułamki sekund pokonał rywali. O zaciętości tej rywalizacji niech świadczy fakt, że różnica między trzema pierwszymi zawodnikami na mecie zamknęła się w granicach jednej sekundy.

Wspomniany Abel Kirui, który oprócz wielkich sukcesów międzynarodowych przed laty triumfował również w wielu biegach ulicznych w Polsce zajął ostatecznie piąte miejsce ze stratą 40 sekund do zwycięzcy.

"Cieszę się z mojej dobrej dyspozycji podczas dzisiejszych zawodów. Wiatr nie ułatwiał nam zadania, jednak udało mi się wygrać z czego jestem bardzo szczęśliwy." - powiedział w wywiadzie po biegu szczęśliwy Kwemoi.

Zawodnicy z grupy Benedek Team triumfowali w Mińsku. W stolicy Białorusi na dystansie półmaratonu wygrał Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo z czasem 1:03:00, zaś za jego plecami na drugiej pozycji z czasem 1:03:38 finiszował Abel Kibet Rop. Podium uzupełnił Ukrainiec Vitaliy Shafar, zaś czwarte miejsce przypadło innemu Kenijczykowi często startującemu w Polsce Wycliffe Biwotowi.

"Trasa w Mińsku jest trudna, liczne zakręty i delikatne wzniesienia terenu powodują, że nie jest łatwo tu o bardzo dobry wynik." - dzielił się swoimi wrażeniami po biegu z obecnymi na miejscu przedstawicielami mediów Hillary Maiyo."Po 10 kilometrze biegłem już sam, moi rywale zostali z tyłu, bardzo trudno było mi o utrzymanie mocnego tempa. Obiecałem jednak organizatorom, że dam z siebie wszystko i zrobię tu świetny wynik i mam nadzieję, że nie zawiedli się na mnie. Dziękuję mojemu menadżerowi, który zorganizował tu start dla mnie, to wielka sprawa wygrać w tak dużych zawodach." - dodał szczęśliwy Hillary.

W biegu pań bezkonkurencyjna okazała się Białorusinka Volha Mazuronak, która w swojej ojczyźnie ustanowiła nowy rekord trasy imprezy w Mińsku. Dystans półmaratonu pokonała w świetnym czasie 1:11:44. Przez cały bieg toczyła ona bardzo zaciętą walkę z inną Białorusinką Niną Saviną, która ostatecznie na metę przybiegła druga z wynikiem 1:11:50. Najniższy stopień podium przypadł zawodniczce Kenijskiej reprezentującej Benedek Team, Stelli Jepngetich Barsosio (1:12:48)

Pula nagród w półmaratonie w Mińsku wyniosła w tym roku 25.000 dolarów.

5.09.2016: XXX Medio Maraton Bajo Pas (Hiszpania)