LINK 5: GALERIA ZDJĘĆ - J.CHMIELEWSKI
LINK 6: ZOBACZ WYNIKI MARATONU
LINK 7: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 8: ARCHIWUM: TORUń

Toruń, rok 2016, dzień 5 sierpnia przywitał nas idealnymi warunkami do biegania maratonu. Jedynego takiego maratonu gdzie zawodnicy sami sobie wybierają dystans ile przebiegną, a i tak otrzymają medal. Maratonu gdzie co ok 1 km każdy musi zmierzyć się z 300 metrowym podbiegiem na 32 okrążeniach także można nazwać, że jest to typowy maraton górski na Kujawach. Jest to także jedyny maraton w Polsce gdzie co ok 1300 metrów jest punkt odżywczy:) Temperatura w granicach 15 stopni, brak słońca i deszczu – tylko biegać i bić rekordy życiowe

Maraton ten organizowany od 15 lat przez Tadeusza Spychalskiego jest iście kameralną i rodzinną imprezą, gdzie każdy może przyjść, pobiec, pokibicować i powspominać stare biegowe dzieje. Sobotni maraton obchodził potrójny jubileusz: 15 edycja, 100 maraton Krzysztofa Góralskiego z Torunia oraz 100 Maraton Piotra Wojciechowskiego z Bydgoszczy. Na trasie nie zmiennej od 15 lat biegało wielu legendarnych polskich biegaczy. Dominik Drygalski, Wacław Czuchwicki, Przemysław Torłop, Krzysztof Bartkiewicz, Basia Gil, Agnieszka Mizera, Jerzy Bednarz, Jadzia Wichrowska, Jurek Stawski, Wojtek Pismenko, Janusz Tybuszewski, Grzegorz Grabowski „Wasyl”, Piotr Bętkowski, Michał Walczewski, Dominika Śliwecka, Kaziu Musiałowski, Basia Szlachetka i wielu innych, gdzie nazwisk można by wymieniać do końca strony:)

Rekord trasy jest mocno wyśrubowany i ustanowił go Krzysztof Bartkiewicz i wynosi 2:48:10 w 2003 roku. Prawdziwym bohaterem - legendą Top-Cross Maratonu jest Leszek Marcinkiewicz z Aleksandrowa Kujawskiego, który zwyciężył 7-krotnie. Jedyny, który ukończył wszystkie XV Maratonów jest Dominik Drygalski z Bydgoszczy.

Kliknij aby zobaczyć pełną galerią zdjęć

Jako pierwszy 32 okrążenia w lasku „Rudelka” pokonał Bartłomiej Mechliński z czasem 2.58.40. Jest to już 3 zwycięstwo Bartka w Top Cross Maratonie. Pierwsze w 2013 roku i drugie w 2015. Drugie miejsce zajął Waldemar Deroń a trzecie Robert Rożej odpowiednio z czasami 03:10:18 i 03:14:57. Wśród Pań Zwyciężyła bezkonkurencyjnie Ania Arseniuk. 32 okrążenia pokonała w 03:24:55 zostawiając za sobą drugą Magdalenę Fanslau o godzinę i Teresę Włodarczyk o 1.5 godziny, zajmując także 5 miejsce w kategorii generalnej! Ania na swoim koncie ma wiele zwycięstw na maratońskich i ultra maratońskich trasach. W ubiegłym roku jako jedyna kobieta ukończyła Rzeźnika Ultra na dystansie 140 km. W tym roku do największych sukcesów należy zwycięstwo w Ultramaratonie Karkonoskim, także można śmiało powiedzieć, że Ania jest urodzona do wygrywania w Górach :)