Węgry, 07 czerwca 2024, 09:59, 944/605883Paweł Żuk
8 medali polskich biegaczy na Mistrzostwach Świata w Balatonfurted

LINK 1: ZOBACZ WYNIKI NA STRONIE
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - WęGRY

Takiego poziomu rywalizacji w III GOMU Mistrzostwach Świata w biegu 48h chyba nikt się spodziewał. Choć na liście startowej widniało mnóstwo nazwisk byłych i obecnych rekordzistów wielu krajów w biegach ultra to „dwudobówka” rządzi się swoimi prawami i musi zagrać naprawdę wszystko, aby pokusić się o rekordowe bieganie.

Tym razem wśród zawodników z ponad 25 krajów, na starcie stanęło aż 13 Polek i Polaków. To zasługa Stowarzyszenia Sportowego Polskie Ultra, które od jakiegoś czasu objęło opieką kadrę polskich ultrasów płaskich, a wyniki tych działań widać gołym okiem. Stroje, suplementacja, dofinansowanie, a co za tym idzie rewelacyjne wyniki sportowe to efekt pracy Zarządu Stowarzyszenia.

Same zawody nie należały do najłatwiejszych. Trasa z mnóstwem zakrętów. Pierwsza doba mocno deszczowa z burzą w nocy a druga w okropnym upale. Ale gdy rywalizują zawodnicy z najwyższej półki ultra można się spodziewać, że walka o najwyższe cele będzie do samego końca, bez względu na warunki. Aż 8 osób złamało granicę 400km!!!

Rywalizacja kobiet trwała do ostatniego sygnału obwieszczającego koniec biegu. Dunka, Stine Rex pobiła rekord świata Camille Herron o niecałe 300metrów (435,564km!!!) i wyprzedziła zawodniczkę biegnącą pod flagą neutralną o ledwie pół kilometra. Podium uzupełniła Viktoria Brown z Węgier.

Wśród panów rywalizację kontrolował Bartosz Fudali. Wychodząc na prowadzenie po kilkunastu godzinach biegu starał się rozsądnie prowadzić wyścig. Finalnie został Mistrzem Świata ustanawiając rekord świata na asfalcie w biegu 48h - 447,293km. Wyprzedził Hiszpana Monforta i Węgra Szabolcsa.

Finalnie Polacy zdobyli na tych mistrzostwach aż 8 medali. Oprócz wspomnianego Bartosza Fudali, który zdobył złoto, nasza drużyna męska wywalczyła srebro, a drużyna mieszana brąz. Zdobyliśmy także 5 medali w kategoriach wiekowych.

Wyniki naszych ultrasów i praca Stowarzyszenia Sportowego Polskie Ultra, została zauważona przez światowe federacje biegów ultra IAU i GOMU. Decyzją zarządu światowej federacji biegów ultra GOMU, kolejne mistrzostwa świata w biegu 48h w roku 2025 odbędą się w Polsce, podczas UltraPark Weekend. Będą to także pierwsze mistrzostwa Polski w biegu 48h.